Kui me olime eelmisel talvel USAs, nägime kummalisi suuri lumekeerde. Saime teda, et inglise keeles nimetatakse neid snow roller’iteks. Kuidas need tekivad?
© Shutterstock
MORTEN KJERSIDE PULSEN JA JENS E. MATTHIESEN
1. APRILL 2022
Nähtust, mille nimetus on inglise keeles snow rollers, snow bales, snow spirals ja snow donuts, võib eesti keeles nimetada lumerullideks. Rullid moodustuvad värske lume õhukesest kihist. Vaja on tugevat tuult, mis lükkaks mõnest helbest koosneva lumekogumi või ka suurema lataka veerema. See haarab teelt uut lund kaasa ja moodustuvadki silinderjad rullid. Enamasti tekivad need nõlvadel või kerge kaldega katustel. Seal võib raskusjõud lumerulli veeremisele lisahoogugi anda. Kui veeremine kestab kaua ja lumi on õige konsistentsiga, kleepub rulli külge üha rohkem lund.
Võib öelda, et omamoodi on lumerull külmade piirkondade vaste veerpallidele, taimede surnud jäänustele, mis keradena Maa kuivematel aladel, nagu stepid ja poolkõrbed, samuti igas endast lugupidavas vesternis tuule jõul ringi veerevad. Tihti on lumerullid läbimõõdult ainult mõnesentimeetrised, enne kui seisma jäävad, ent tingimuste kokku langedes võivad need kasvada isegi kuni meetrikõrguseks ja paari meetri pikkuseks.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud