Tuul tõukab kallakulume rulluma

Kui me olime eelmisel talvel USAs, nägime kummalisi suuri lumekeerde. Saime teda, et inglise keeles nimetatakse neid snow roller’iteks. Kuidas need tekivad?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE PULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. APRILL 2022

Nähtust, mille nimetus on inglise keeles snow rollers, snow bales, snow spirals ja snow donuts, võib eesti keeles nimetada lumerullideks. Rullid moodustuvad värske lume õhukesest kihist. Vaja on tugevat tuult, mis lükkaks mõnest helbest koosneva lumekogumi või ka suurema lataka veerema. See haarab teelt uut lund kaasa ja moodustuvadki silinderjad rullid. Enamasti tekivad need nõlvadel või kerge kaldega katustel. Seal võib raskusjõud lumerulli veeremisele lisa­hoogugi anda. Kui veeremine kestab kaua ja lumi on õige konsistentsiga, kleepub rulli külge üha rohkem lund.

Võib öelda, et omamoodi on lumerull külmade piirkondade vaste veerpallidele, taimede surnud jäänustele, mis keradena Maa kuivematel aladel, nagu stepid ja pool­kõrbed, samuti igas endast lugupidavas vesternis tuule jõul ringi veerevad. Tihti on lumerullid läbimõõdult ainult mõne­sentimeetrised, enne kui seisma jäävad, ent tingimuste kokku langedes võivad need kasvada isegi kuni meetrikõrguseks ja paari meetri pikkuseks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress