Tuhande aasta tagune savinõu võis olla iidne käsigranaat

Keskaegsete Lähis-Idast pärit kerajaskooniliste savianumate ots­tarbe üle on ajaloolased pikalt juurelnud. Teadusajakirjas PLOS One ilmunud artiklis arvatakse, et mõni neist võis olla ristisõdadeaegne käsigranaat.

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUUNI 2022

Selliseid Lähis-Ida päritolu kerajaid nõusid, mil on koonusekujuline alumine osa, leidub muuseumides üle maailma. On arvatud, et neis hoiti mingeid vedelikke, samuti on pakutud, et need võisid olla mingit laadi piibud, ning on olnud muidki ideid. Aeg-ajalt on välja käidud ka oletusi, et need võisid olla relvad. Nüüd kontrolliti seda mõtet lähemalt.

Uusimas uuringus analüüsiti nelja nõu, mida säilitatakse Kanadas kuninglikus Ontario muuseumis. Eksperdid uurisid sedapuhku, missuguste ainete jääke leidus kildude sisemisel küljel. Selgus, et kui kolme anumat võidi kasutada muul ots­tarbel, siis ühes paistis olevat olnud tuleohtlik, plahvatav aine.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress