Trullakas ussike oli loomariigi esivanem

Kui Charles Darwin oma kuulsa evolutsiooniteooria valmis sai, pidi ta tõdema, et sellel on suur puudus. Ta ei osanud vastata küsimusele, kuidas kõige varasemad loomad said tekkida pealtnäha täiesti tühjast kohast, ilma et oleks olnud pisimatki märki neile eelnenud liikide kohta. Need saladused on lahendatud alles viimaseil aastail ja aastakümneil.

© Claus Lunau

JONAS GROSEN MELDAL

1. DETSEMBER 2022

Charles Darwinil polnud enam valikut. Ta pidi sõnastama ja kirja panema suurima ohu omaenda loodud evolutsiooniteooriale – suurele tööle, mis talle nii südamelähedane oli. Teadlane kastis sule tindipotti, ohkas ja kirjutas paberile raske südamega järgmised read: „Küsi­musele, miks me varasemast ajast kivistisi ei leia, ei oska ma rahuldavat vastust anda.“

Selle lause leiab Darwini ühest kahtluseta kõige olulisemast teosest, 1859. aastal ilmunud raamatust „Liikide tekkimine“. Ta oli ausa teadlasena kirja pannud tõsiasja, mis oli tema enda evolutsiooniteooria nõrk koht, ning andis kriitikutele justkui kandikul ette hea võimaluse end pihuks ja põrmuks teha. Välja jätta seda lauset oma raama­tust ta ei saanud.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress