Texases võib juba viie aasta pärast kohata elavat mammutit

Juba viie aasta pärast võivad karvased londilised olla unustusest tagasi toodud ja USA Texase osariigi rohumaadel ringi tatsamas.  Mammuteid plaanib taaselustada seal tegutsev ettevõte nimega Colossal Biosciences, ja nende idee kohaselt võiksid esimesed uued mammutid eksisteerida juba aastal 2028.

© AP. Mammuti rekonstruktsiooni üles seadmine New Yorgis loodusajaloo muuseumis londiliste näitusel

MADIS AESMA

21. NOVEMBER 2023

„Colossal Biosciences on meie teada maailma esimene liikide säilitamisele ja nende välja surnud staatusest tagasi toomisega tegelev ettevõte,“ ütles ettevõtte looja Ben Lamm veebilehele IFLScience. Ta lisas, et Colossal Biosciences uurib ja selgitab välja seda, millised konkreetsed geenid on seotud missuguste kindlate fenotüüpide ehk ainulaadsete füüsiliste omadustega, mis iidsel loomal olid. „Mammuti puhul on need olulised omadused näiteks tema kolju struktuur, võhad ja mehhanismid, mis muutsid ta külmakindlaks,“ selgitas ta. „Samuti näiteks see, kuidas närvilõpmed külmale reageerisid, kuidas ta organism hemoglobiini tootis, aga ka tema takune kasukas.“

Vastavate geenide leidmiseks tuleb ette võtta välja surnud looma lähim elav sugulane. Mammuti puhul on selleks india elevant. Tema geenid on 99,6 protsendi ulatuses mammutiga identsed.  

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress