USAs Californias asuv riiklik süüterajatis sai hakkama olulise vägitükiga: nende termotuumareaktor tootis sama palju energiat, kui kasutavad laserid, mis tuumade ühinemise vallandasid.
© Shutterstock
KAREN GRUBBE
1. MÄRTS 2023
Päikest osatakse imiteerida üha paremini. Californias asuvas riiklikus süüterajatises (NIF) – laseri- ja termotuumaenergia tootmise katsekeskuses –vallandasid teadlased edukalt süttimisprotsessi. See tähendab tuumaenergeetika kontekstis, et tuumasüntees, mis reaktoris toimub, toodab sama palju energiat, kui kulub aatomituumade ühinema panekuks. Siiani on tuumasünteesieksperimentide kallal töötamisele kulunud rohkem energiat, kui nende käigus toota on suudetud. Uued tulemused näitavad, et me oleme astunud tähtsa sammu, et lõpuks jäljendada tuumasünteesi protsessi, mille käigus näiteks tähtede, sh Päikese südames toodetakse üüratul hulgal termotuumaenergiat.
Isegi kui me veel järgmistel aastatel ei näe niisugust termotuumareaktorit, mis kataks meie kodust energiatarbimist, on need tulemused head tuumasünteesienergeetikale.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud