Termotuumaenergeetikud jõudsid tähtsa verstapostini

USAs Californias asuv riiklik süüterajatis sai hakkama olulise vägitükiga: nende termotuumareaktor tootis sama palju energiat, kui kasutavad laserid, mis tuumade ühinemise vallandasid.

© Shutterstock

KAREN GRUBBE

1. MÄRTS 2023

Päikest osatakse imiteerida üha paremini. Californias asuvas riiklikus süüterajatises (NIF) – laseri- ja termo­tuuma­energia tootmise katsekeskuses –vallandasid teadlased edukalt süttimis­protsessi. See tähendab tuumaenergeetika kontekstis, et tuumasüntees, mis reaktoris toimub, toodab sama palju energiat, kui kulub aatomituumade ühinema panekuks. Siiani on tuumasünteesieksperimentide kallal töötamisele kulunud rohkem energiat, kui nende käigus toota on suudetud. Uued tulemused näitavad, et me oleme astunud tähtsa sammu, et lõpuks jäljendada tuuma­sünteesi protsessi, mille käigus näiteks tähtede, sh Päikese südames toodetakse üüratul hulgal termotuumaenergiat.

Isegi kui me veel järgmistel aastatel ei näe niisugust termotuumareaktorit, mis kataks meie kodust energiatarbimist, on need tulemused head tuumasünteesi­energeetikale.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress