Kas me peaksime roboteid kartma?

Vanasti võis enese olemasolust teadlikke, mõtlemisvõimelisi roboteid kohata üksnes ulmejuttudes, ent seoses tehistaibu jõudsa arenguga viimasel ajal hakkavad mõistusega robotid jõudma reaalsusesse, olevikku. Kuus juhtivat robootikaettevõtet on pidanud vajalikuks inimesi hoiatada, et nende roboteid ei tohiks kasutada teistele kahju tekitamiseks. Miks on see hoiatus üldse tarvilik? Kas me peaksime roboteid kartma?

© Shutterstock

STINE OVERBYE

26. AUGUST 2023

Arukad masinad on 1999. aasta filmis „Matrix“ orjastanud inimkonna, kasutades meid energiaallikana. „Termi­naatoris“ on inimkonna vaenlaseks pahatahtlik tehisintellekt Skynet, mis peab inimestega sõda.

Ulmes on kirjeldatud rohkesti vaatemängulisi lahinguid kurjade kavatsustega robotite ja lihast-luust inimeste vahel, kuid teadlaste sõnul peitub suurem oht tavapärastes, pealtnäha rahumeelsetes robotites. Nende tehisaru võib olla ühel hetkel sedavõrd kõrgelt arenenud, et peale mäletamise, maletamise ja autojuhtimise võib see hakata ühel hetkel mõtisklema ka iseenda olemuse ja rolli üle. Tont teab, missugusele järeldusele niisugune isemõtlejast robot jõuda võib.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress