Teekond Maa tuuma kulgeb kosmose kaudu

Kui automaatjaam Psyche lendab kosmosesse, siis piltlikult rändab see samal ajal ka sügavale Maa sisemusse. See metallasteroid on äravahetamiseni Maa tuuma pisikese versiooni sarnane ning seda uurides võime me teada saada üht-teist ka oma planeedi südames toimuva kohta. Maa päris tuumani ei suuda me praegu siiski küünitada.

© Shutterstock

ROLF HAUGAARD NIELSEN

1. NOVEMBER 2022

Prantsuse kuulsa kirjaniku Jules Verne’i jutustuses „Reis maakera südamesse“ laskub hullumeelne professor Otto Lidenbrock koos oma ettevaatliku vennapoja Axeli ja giid Hansuga Islandil asuva vulkaani kaudu Maa keskmesse. Pärast paljusid ohtlikke seiklusi süljatakse kolmik Itaalias asuva vulkaani kaudu jälle maa­pinnale.

Verne’i menuka ulmeromaani ilmumisest on möödas üle 150 aasta, ent reis Maa sisemusse on siiani puhas fantaasia. Inimeste rajatud sügavaim puurauk ulatub kõigest veidi üle 12 kilomeetri sügavusele. Praeguse tehnoloogiaga ei jõua me eales rauast ja niklist koosneva tuumani, millest võetud proove saaksid geoloogid uurida ja välja selgitada, kuidas tuum noorel Maal täpselt välja kujunes.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress