Ühekordsed papptopsid on sama mürgised kui plastikust topsid

Uus uuring viitab, et ühekordsed paber- ja papptopsid võivad sisaldada sadu erinevaid kemikaale, mis ohustavad kohvisõprade tervist.

© Shutterstock

SIMON CLEMMENSEN

13. SEPTEMBER 2023

Üha kiireneva elutempoga maailmas on ühekordsed joogitopsid muutunud meie igapäevaelu loomulikuks osaks. Oma ökoloogilise jalajälje vähendamiseks on pajud meist hakanud plasttopside asemel kasutama paberist ja papist valmistatud ühekordseid jooginõusid. Ikka selleks, et see tundub turvalisem ja jätkusuutlikum.

Nüüd aga tõstatab Rootsis Göteborgi ülikoolis tehtud murranguline uuring tõsiseid kahtlusi selle kohta, kas niinimetatud uut tüüpi ja loodussõbralike topsidega on ikka asjad päriselt nii, nagu me oleme harjunud arvama.

Rootslaste uuring jõudis nimelt šokeeriva järelduseni, et papptopsid võivad olla täpselt sama mürgised kui seni laialt kasutusel olnud plastiktopsid. „Plasttopsidest eraldub aja jooksul keemilisi ühendeid,“ ütles uuringu juht Bethanie Almroth, Götegorgi ülikooli keskkonnateaduste professor.

Õhuke mürgise bioplasti kiht

Asi on selles, et papptopsid on kaetud õhukese plastikihiga, mis takistab topsis oleval vedelikul papi sisse imbuda ja seda märjaks teha. Ja just sellest kattekihist eralduvadki mürgised ained.

Papptopside sisemine kate on sageli valmistatud polülaktiidi (PLA) nimelisest bioplastist, mida valmistatakse traditsiooniliste fossiilkütuste asemel maisist või suhkruroost. Kuigi PLA laguneb soodsate tingimuste olemasolul märgatavalt kiiremini kui tavalised plastid, võib bioplast siiski olla mürgine, näitab uuring.

„Bioplast sisaldab vähemalt sama palju kemikaale kui harilik plast. Ja kuna bioplast ei lagune prügina keskkonda sattudes kuigi kiiresti, on risk, et see jääb loodusesse ning jõuab ringiga loomade ja inimesteni, nii nagu teisedki plastid,“ ütles Almroth.

Papist joogitopse seestpoolt katvast PLA plastist on leitud UV-kiirguse stabiliseerijaid ning nonüülfenooli, mida peetakse mürgisteks. Teadlased mõõtsid bioplastis leiduvate kemikaalide mõju katseputukatele ning leidsid, et see mõjus katsealuste kasvule ja paljunemisele halvasti. Uurijate hinnangul võib sellest järeldada, et PLA plast mõjub negatiivselt ka teistele loomadele ja inimestele.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress