Taibukad robotid pühivad merepõhja plastist puhtaks

Üle 90 protsendi maailmamere plastjäätmetest vedeleb merede ja ookeanide põhjas. Nüüd hakkab nutikate robotitega süsteem meie järelt koristama.

© Seaclear

SØREN HØGH IPLAND JA DAVID DRAGSTED

1. JUULI 2021

Rühm Euroopa teadus­asutuste teadlasi (Delfti ülikoolist Hollandis, Cluj-Napoca üli­koolist Rumeenias, Müncheni tehnika­üli­koolist Saksamaal jt) on ühendanud jõud ning algatanud projekti SeaClear, mille eesmärk on kõrvaldada merepõhjast plast­jäätmed uuel ja tõhusamal viisil. Tavaliselt oleneb merepõhja koristamine inimestest, aga SeaCleari lahenduse kohaselt teevad musta töö ära tehisintellektiga varustatud robotid.

Süsteemi süda on lainetel õõtsuv emalaev – see on justkui juhtimiskeskus, mis varustab roboteid elektriga ja tagab nende arvutusvõimsuse. Emalaeva kohal lendab kaameratega droon, mis seirab merd, et määrata plastjäätmete kontsentratsiooni piirkonnas. Veepinna all toimetavad kaks robotit. Esimene neist on varustatud multi­spektraalsete kaameratega, mis võimaldavad sel „näha“ isegi sogases vees; sellel on ka akustilised sensorid, mida see kasutab plast­jäätmete tuvastamiseks samamoodi kui kaja­lood. Teine robot on koristussõiduk, mis teeb ära musta töö ja eemaldab esimese leitud jäätmed. Allveesõidukite kogutud andmed saadetakse emalaevale, kus need kombineeritakse drooni andmetega.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress