Täheparved osutavad vigadele Newtoni seaduses

Newtoni gravitatsiooniseadus on kogu täheteaduse põhialus, kuid nüüd näitavad tähevaatlused, et legendaarne füüsik võis olla eksiteel. Kui uued avastused ja uurimistulemused paika peavad, tuleb kogu tänapäevane universumiõpetus ümber mõtestada.

© Shutterstock

ROLF HAUGAARD NIELSEN

1. OKTOOBER 2023

Kui me saadame satelliidi Maa orbiidile, kasutame selle teekonna välja arvutamiseks võrrandit, mis on üle 300 aasta vana. See võrrand põhineb Newtoni gravitatsiooni­seadusel. Teadusmaailm on sellest väga tugevasti sõltuv ning seda kasutatakse järje­pidevalt, kui uuritakse tähtede ja galaktikate liikumist.

Uued vaatlustulemused näitavad, et mõni Linnutee täht paistab liikuvat sellisel viisil, mis on mitusada aastat kõigega nii hästi klappinud Newtoni seadusega vastuolus. See tähendab seda, et vaatlustulemused on valed või vajavad need lisaanalüüsi või on osutunud tõeks täiesti mõeldamatu – see, et Newton eksis.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress