Ookeanis ujub geenikuld

Mereorganismide DNAd uurides saab välja töötada tehnoloogiaid näiteks vähiravimite, rohelise kütuse ja kreemja väherasvase jäätise tootmiseks. Maailmariigid on juba aastaid ägedasti vaielnud ja kembelnud ookeanides leiduva geneetilise kulla üle.

© Shutterstock

JONAS GROSEN MELDAL

26. SEPTEMBER 2023

Rühm Hispaania teadlasi on suundumas aardejahile. Reis viib nad justkui teise maailma. Nad sukelduvad Ibiza saare lähedal Vahemere soojadesse lainetesse ning ujuvad 36 meetri sügavusel paikneva veealuse nõlvani. Otsitav aare ei seisne kullas ega juveelides. Lillakate korallide vahel ootab neid hoopis kahvatukollane õrn olevus, kes sarnaneb vast kõige rohkem vabalt vees ujuva süldiklombiga. Olendi välja­nägemine on pehmelt öeldes tagasi­hoidlik, kuid tema väärtus küündib lausa miljonitesse. Selle looma rakkudes peituvad igasugused vägevad ained, millega on võimalik ravida kõike alates koroona­viirusest kuni vähini.

Hispaanlaste leitud ebamäärane olend on ainult üks näide tohutust potentsiaalist, mis on salvestatud mereorganismide DNAsse. Kellele aga kuuluvad ookeanide geneetilise kulla õigused?

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress