Mida ühist on katoliiklasest arstil ja naisõiguslasel? Just selline paar osales ravimi väljatöötamises, mis andis naistele lihtsa võimaluse rasedust vältida. Alates rasestumisvastase tableti tulekust 1960. aastal on seda süüdistatud moraali rikkumises ja tõsistes kõrvaltoimetes, aga ometi võtab praegu seda väikest tabletti iga päev üle 100 miljoni naise.
© Shutterstock
STINE OVERBYE JA ANDREAS EBBESEN JENSEN
19. SEPTEMBER 2023
Väikese pruuni klaaspurgikese sildil ilutses niisugune kiri: „Tähelepanu! See vahend hoiab ära munaraku irdumise.“ Purgis olid tabletid – see oli 1957. aasta suvel USAs turule tulnud preparaat nimega Enovid.
Enovid oli just saanud ametivõimude heakskiidu raskekujuliste menstruatsioonihäirete raviks. Ilmnes, et naisi, kes nende all kannatasid, oli ühtäkki kummalisel moel väga palju. Vähem kui kaks aastat pärast Enovidi turuletulekut kasutas seda juba üle poole miljoni ameeriklanna.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud