Beebipill andis naistele vabaduse

Mida ühist on katoliiklasest arstil ja naisõiguslasel? Just selline paar osales ravimi välja­töötamises, mis andis naistele lihtsa võimaluse rasedust vältida. Alates rasestumis­­vastase tableti tulekust 1960. aastal on seda süüdistatud moraali rikkumises ja tõsistes kõrvaltoimetes, aga ometi võtab praegu seda väikest tabletti iga päev üle 100 miljoni naise.

© Shutterstock

STINE OVERBYE JA ANDREAS EBBESEN JENSEN

19. SEPTEMBER 2023

Väikese pruuni klaaspurgikese sildil ilutses niisugune kiri: „Tähelepanu! See vahend hoiab ära munaraku irdumise.“ Purgis olid tabletid – see oli 1957. aasta suvel USAs turule tulnud preparaat nimega Enovid.

Enovid oli just saanud ametivõimude heakskiidu raskekujuliste menstruatsioonihäirete raviks. Ilmnes, et naisi, kes nende all kannatasid, oli ühtäkki kummalisel moel väga palju. Vähem kui kaks aastat pärast Enovidi turuletulekut kasutas seda juba üle poole miljoni ameeriklanna.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress