Supervulkaani all mulksub hiiglaslik kogus magmat

Uus 3D-mudel lubab arvata, et Yellowstone’i supervulkaani all magmakambris on kaks korda rohkem sulakivi, kui seni arvati.

© Clément Bardot / Wikimedia Commons

KAREN GRUBBE

1. JUULI 2023

USAs Wyomingi osariigis asub uinunud Yellowstone’i supervulkaan. Viimati purskas see 640 000 aastat tagasi. Vulkaan paikneb üsna hõredasti asustatud paigas, aga on siiski oletatud, et kui see peaks ühel päeval taas purskama hakkama, hukkuks otseselt purskega kaasnevate laava­voolude, lõõmpilvede ja muu säärase tõttu ligikaudu 90 000 inimest. Palju kahju saaksid ka kaugemad piirkonnad, sest purskega kaasneks kolme kilomeetri kõrgune tuha­pilv. See leviks prognooside järgi 1600 ruutkilomeetrile, varjates niiviisi päikese­valgust ja jahutades tervet planeeti. Ehkki praegu pole ühtegi märki, mis viitaks vulkaani peatsele purskele, on Yellowstone ikkagi üks maailma hoolsamini valvatavaid supervulkaane.

Nüüd on rühm California ülikooli teadlasi välja selgitanud, et vulkaani magma­kambris on kaks korda rohkem magmat, kui seni arvati. Nende uurimistulemused avaldati teadusajakirjas Science.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress