Sünnist saati kurt poiss sai geeniravi abiga kuuljaks

11aastase poisi sisekõrva toimetati geen, mis vastutab selle eest, et seal asuvad helitundlikud karvarakud normaalselt töötaksid. See geen oli tal sünnist saati puudu ja seetõttu polnud ta varem eales midagi kuulnud. Nüüd on ta kuulja, kuid rääkima ei pruugi ta siiski kunagi hakata – selleks on ilmselt liiga hilja.

© Shutterstock

MADIS AESMA

25. JAANUAR 2024

Uudisteagentuur AFP teatab ScienceAlerti vahendusel, et Maroko päritolu, kuid tänaseks perega USA-s elav Aissam Dam kuuleb nüüd oma isa häält, akna tagant mööduvate autode müra ja kääride klõbinat, kui ta juukseid lõigatakse. Tema tajumaailm on saanud tänu kuulmisele täiesti uue mõõtme. Marokos elas tema pere vaeselt ja ta suhtles pereliikmetega enda leiutatud käemärkide abil. Hiljem kolis pere Hispaaniasse ja seal õppis Aissam vaegkuuljate koolis selgeks päris viipekeele. Hispaanias kuulis ta pere ka USA-s plaanitavast katseravist, tänu millele poiss nüüd kuuljaks sai.

Operatsioon tehti Philadelphia lastehaiglas (CHOP) ja see oli USA-s esimene omalaadne. Haigla pressiteates öeldi, et saavutus annab lootust paljudele patsientidele üle maailma, kes on kurdid just mõne geenimutatsiooni tõttu. “Arstid ja teadlased on kuulmiskao geneetiliste ravimeetoditega töötanud üle 20 aasta kõikjal maailmas, ja see on nüüd lõpuks kohal,” ütles CHOP-i kõrva- nina- ja kurguhaiguste osakonna kliiniliste uuringute juht kirurg John Germiller. “Meie korrigeerisime ühe konkreetse väga haruldase geeni mutatsiooni, aga saavutus võib avada ukse ka sellele, et ravida enam kui 150 muust geenist põhjustatud kuulmiskao vorme, mis lastel esinevad.”

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress