Su elu on meelepete

Ava silmad ja vaata ringi. Võid ju arvata, et sa näed tegelikkust, aga uus uurimus näitab, et see, mida me näeme, on tegelikult hallutsinatsioon – s.o alternatiivne tegelikkus, mille on su aju ise loonud, et igapäevaste katsumustega hakkama saada.

© Shutterstock

GORM PALMGREN

13. VEEBRUAR 2024

Vaata korraks allpool olevat kleidipilti. Mis värvi see kleit sinu meelest on? Võib-olla tuleb pilt sulle tuttav ette, sest 2015. aastal vaatasid seda internetis miljonid inimesed ning pilt jagas vaatajad kahte (kohati väga ägedas vastasseisus olnud) leeri. Ligi kaks kolmandikku olid veendunud, et kleit oli kuldne valgete triipudega, ühe kolmandiku arvates oli see sinine mustade triipudega. Kleidi omanik teatas hiljem, et suurem osa eksis. Kuidas võivad nii paljud inimesed selli­sed värvid segamini ajada? Need ei sarna­ne üksteisega ju üldse.

Teadlased sukeldusid sellele küsimusele vastuse leidmiseks kleiti vaadanute ajju ja nüüd toetavad nende tehtud katsete tulemused uudset, nn ennustava kodeerimise teooriat (ingl predictive coding). Neuro­teaduses on ennustava kodeerimise teooria üks lähtepunkte väide, et meie meeled ei ole usaldusväärsed. Teooria järgi moodustavad meie silmadesse, kõrvadesse ja teistesse meeleelunditesse jõudvad muljed ainult väikese osa sellest, kuidas me ümbritsevat maailma kogeme. Ülejäänu loob aju ise – võib öelda, et omalaadse kontrollitud hallutsinatsiooni kujul.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress