Šotimaal taastati üliharuldane Rooma leegionäri käeturvis

Turvis on pärit teisest sajandist pKr. Kui tavaliselt olid need tehtud rauast, siis see on valmistatud messingist ehk vase ja tsingi sulamist – niisuguseid käeturviseid on kogu Rooma impeeriumi aladelt teada ainult kolm. 

© Duncan McGlynn

MADIS AESMA

26. JAANUAR 2024

Edinburghis töötanud konservaatoritel kulus käeturvise taastamiseks kuid, sest see leiti enam kui sajaks fragmendiks lagunenuna. Kuid tulemuseks on kõige terviklikum rooma-aegne käeturvis, mis kunagi taastatud.

Käeturvise katked leiti juba aastal 1906 paigast, kus kunagi asus roomlaste kindlus nimega Trimontium. See oli aastal 180 pKr Rooma impeeriumi põhjapoolseim kindlus, mis asus tänase Šotimaa lõunaosas. Trimontium jäi kuulsast Hadrianuse vallist veel sadakond kilomeetrit põhja poole. Hadrianuse vall oli Põhja-Inglismaale püstitatud kaitserajatis, mis markeeris piiri roomlaste Britannia provintsi ja sellest põhja jäävate vallutamata alade vahel. Tänase Šotimaa vallutamist ei pidanud roomlased kuigi mõttekaks, sealne maastik oli keeruline ja hõimud sõjakad. Kuid Trimontiumi kindluse rajasid nad omamoodi eelpostina nendele aladele siiski. 

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress