Soolebakter võib toota liiga palju alkoholi

© Shutterstock

JENS E. MATTHIESEN

1. APRILL 2020

Tuntud soolebakteri eriline tüvi võib põhjustada tõsist maksahaigust, nagu näitavad uued uurimused. Pekingis avastasid pediaatriainstituudi teadlased selle ohtliku bakteri patsiendilt, kes põdes haruldast seisundit, mida kutsutakse automaatse pruulimise sündroomiks (auto-brewery syndrome ehk ABS). See tähendab, et inimese soolestikus toodetakse alkoholi, ja eelmainitud patsiendi puhul toimus see sellistes kogustes, et too oli tugevas joobes, ilma et tarbi­nuks midagi alkohoolset. Hiina teadlased kahtlustasid, et selle seisundi põhjustas nakatumine pärmi­rakkudega, aga kui nad uurisid patsiendi soolefloorat, ei leidnud nad pärmist jälgegi. Küll aga leidsid nad bakteri Klebsiella pneumoniae erilise variandi, mis tootis 4–6 korda rohkem alkoholi kui selle bakteri soolestikus tavaliselt elutsev variant. Peale joobe kannatas patsient tugeva maksa­põletiku ja maksa rasvumise all.

Seejärel leidsid teadlased teisigi samade sümptomitega patsiente ja uurisid nende bakteritüvesid. Tuli välja, et 60 protsendil inimestest, kellelt bakter Klebsiella pneumoniae leiti, oli organismis just see tavalisest rohkem alkoholi tootev bakteritüüp.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress