Soojus hukutas karvased hiiglased

Uued DNA-uuringud lükkavad lõplikult ümber arvamuse, et mammutid küttisime olematuks meie, inimesed. Jääaja karvastel hiiglastel tuli alla vanduda siiski kliimamuutustele, mis hävitasid nende toidulaua.

© Shutterstock

JONAS MELDAL

1. AUGUST 2022

Nõrkenud mammutist on järel üksnes luu ja nahk. Ta võitleb küll vapralt oma elu eest, kuid see lugu on määra­tud loomale kurvalt lõppe­ma. Mammuti elukeskkond on muutunud sedavõrd, et ta ei saa enam vastu pidada. Tema kodu, mis mõnda aega tagasi oli kuiv ja jahe ning paljude maitsvate kõrreliste ja rohttaimedega stepp, on muutunud soiseks lumeväljaks, kust londi­esist leida on väga raske, et mitte öelda võimatu. Hallist taevast sajab lakkamatult märgi räitsakaid.

Mammut ja ta karjakaaslased võtavad toiduotsingul viimases hädas ette pika tee piirkonda, kus nad kunagi käinud pole, kuid ka seal peavad nad oma kaotust tunnistama. Neid valgurikkaid taimi, mida neil kombeks süüa oli, pole enam lihtsalt olemas. Rohtla, mida on hiljem nende endi järgi nimetud ka mammuti­stepiks, on kadunud. Põhjas ootab mammuteid tundra, lõunas okasmets. Kumbki neist keskkonnist ei paku mammuteile piisavalt toitu.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress