Uued DNA-uuringud lükkavad lõplikult ümber arvamuse, et mammutid küttisime olematuks meie, inimesed. Jääaja karvastel hiiglastel tuli alla vanduda siiski kliimamuutustele, mis hävitasid nende toidulaua.
© Shutterstock
JONAS MELDAL
1. AUGUST 2022
Nõrkenud mammutist on järel üksnes luu ja nahk. Ta võitleb küll vapralt oma elu eest, kuid see lugu on määratud loomale kurvalt lõppema. Mammuti elukeskkond on muutunud sedavõrd, et ta ei saa enam vastu pidada. Tema kodu, mis mõnda aega tagasi oli kuiv ja jahe ning paljude maitsvate kõrreliste ja rohttaimedega stepp, on muutunud soiseks lumeväljaks, kust londiesist leida on väga raske, et mitte öelda võimatu. Hallist taevast sajab lakkamatult märgi räitsakaid.
Mammut ja ta karjakaaslased võtavad toiduotsingul viimases hädas ette pika tee piirkonda, kus nad kunagi käinud pole, kuid ka seal peavad nad oma kaotust tunnistama. Neid valgurikkaid taimi, mida neil kombeks süüa oli, pole enam lihtsalt olemas. Rohtla, mida on hiljem nende endi järgi nimetud ka mammutistepiks, on kadunud. Põhjas ootab mammuteid tundra, lõunas okasmets. Kumbki neist keskkonnist ei paku mammuteile piisavalt toitu.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud