Merevesi muutub järsult soojemaks. See tähendab palju rohkem energiat ookeanikeeristes, milles segunevad külmad ja soojad veemassid, ning sellel võivad olla mereelule tõsised tagajärjed.
© GSFC/SVS/NASA
EBBE RASCH
1. JAANUAR 2022
Maa kliima muutub. Üleilmne keskmise temperatuuri tõus tähendab, et tõuseb ka ookeanivee temperatuur, samuti veetase neis. Teadlased on välja selgitanud, et kõrgemal veetemperatuuril on omad tagajärjed ringlevatele pinnahoovustele. Need moodustavad keeriseid, mille läbimõõt jääb kümne ja saja kilomeetri vahele ning mis mängivad tähtsat rolli maailmamere veeringluses, segades sooja ja külma ning soolast ja magedat vett, kandes toitaineid laiali jne. Hoovusi seiratakse kosmosest satelliitide abil, mille pardal on seadmed, mis aitavad määrata merepinna kõrguse. Seda analüüsides saavad teadlased kindlaks teha, kui palju energiat keeristes on. Keeriste jälgimine on nüüd toonud ilmsiks seninägematu muutuse.
Nimelt paistab, et keeriseid tekib rohkem kui varem ja juba olemas olevad keerised saavad energiat juurde. Analüüsid näitavad , et keerised on kümne aastaga muutunud lausa kuni viis protsenti energiarikkamaks. Muutused on olulised, sest hoovused mängivad igasuguses ookeanielus tähtsat rolli. Suured muutused võivad tuua tõsiseid tagajärgi.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud