Soojem kliima lülitab hoovustel sisse turbo

Merevesi muutub järsult soojemaks. See tähendab palju rohkem energiat ookeani­keeristes, milles segunevad külmad ja soojad veemassid, ning sellel võivad olla mereelule tõsised tagajärjed.

© GSFC/SVS/NASA

EBBE RASCH

1. JAANUAR 2022

Maa kliima muutub. Üleilmne keskmise temperatuuri tõus tähendab, et tõuseb ka ookeanivee temperatuur, samuti veetase neis. Teadlased on välja selgitanud, et kõrgemal veetemperatuuril on omad taga­järjed ringlevatele pinnahoovustele. Need moodustavad keeriseid, mille läbimõõt jääb kümne ja saja kilomeetri vahele ning mis mängivad tähtsat rolli maailmamere vee­ringluses, segades sooja ja külma ning soolast ja magedat vett, kandes toitaineid laiali jne. Hoovusi seiratakse kosmosest satelliitide abil, mille pardal on seadmed, mis aitavad määrata merepinna kõrguse. Seda analüüsides saavad teadlased kindlaks teha, kui palju energiat keeristes on. Keeriste jälgimine on nüüd toonud ilmsiks seni­nägematu muutuse.

Nimelt paistab, et keeriseid tekib rohkem kui varem ja juba olemas olevad keerised saavad energiat juurde. Analüüsid näitavad , et keerised on kümne aastaga muutunud lausa kuni viis protsenti energiarikkamaks. Muutused on olulised, sest hoovused mängi­vad igasuguses ookeanielus tähtsat rolli. Suured muutused võivad tuua tõsiseid tagajärgi.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress