Sihilik kokkupõrge lõi asteroidil sammu sassi

Kui mõni suur asteroid lennanuks otse Maa poole, oleksime siiani olnud kaitsetud. 2022. aasta septembri lõpus tegi kosmosesond DART eduka manöövri, mis ühel päeval võib päästa meid hävingust.

© NASA

MIKKEL MEISTER

1. JAANUAR 2023

Dinosaurused said seda tunda omal nahal. Kui 66 miljonit aastat tagasi tabas Maad kümne­kilomeetrise läbi­mõõduga asteroid, siis külvas see nii palju surma ja hävingut, et pani ohtu kogu maapealse elu. Taevakivitabamuse tagajärjel suri välja kolm neljandikku Maa looma- ja taimeliikidest ning miljoneid aastaid kestnud hiidsisalike valitsusaeg sai otsa.

Kui midagi niisugust tänapäeval juhtuks, oleksid tagajärjed kujuteldamatud. Erinevalt dinosaurustest, kes taeva­kehade orbiitidest ja trajektooridest mõhku­gi ei teadnud, on inimesed siiski võimelised katastroofi vältima. See selgus 2022. aasta septembris, mil USA kosmoseorganisatsioon NASA lasi umbes külm­kapisuurusel kosmoseaparaadil rammida ühte asteroidi.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress