Kui mõni suur asteroid lennanuks otse Maa poole, oleksime siiani olnud kaitsetud. 2022. aasta septembri lõpus tegi kosmosesond DART eduka manöövri, mis ühel päeval võib päästa meid hävingust.
© NASA
MIKKEL MEISTER
1. JAANUAR 2023
Dinosaurused said seda tunda omal nahal. Kui 66 miljonit aastat tagasi tabas Maad kümnekilomeetrise läbimõõduga asteroid, siis külvas see nii palju surma ja hävingut, et pani ohtu kogu maapealse elu. Taevakivitabamuse tagajärjel suri välja kolm neljandikku Maa looma- ja taimeliikidest ning miljoneid aastaid kestnud hiidsisalike valitsusaeg sai otsa.
Kui midagi niisugust tänapäeval juhtuks, oleksid tagajärjed kujuteldamatud. Erinevalt dinosaurustest, kes taevakehade orbiitidest ja trajektooridest mõhkugi ei teadnud, on inimesed siiski võimelised katastroofi vältima. See selgus 2022. aasta septembris, mil USA kosmoseorganisatsioon NASA lasi umbes külmkapisuurusel kosmoseaparaadil rammida ühte asteroidi.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud