Seksiorgia võib päästa korallrahu

Suurel Vallrahul on lootust. Kuigi viimaseil aastail on merevee temperatuur olnud katastroofiliselt kõrge, oli sealne viimane paljunemisepisood nii intensiivne, et rahu päästmiseks võib piisavalt tekkida uusi koralle.

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUULI 2022

Suur Vallrahu on maailma suurim korallrahu. See on planeedi keerukamaid ökosüsteeme ning kodu mitmekesisele loomastikule ja taimestikule. Kahjuks on rahu kaotanud alates 1995. aastast üle poole oma korallidest, kuna need on tõusva mereveetemperatuuri suhtes tundlikud.

Korallid pole koduks mitte ainult vilkale loomastikule, vaid on ka ise elusolendid. Kord aastas, kui veetemperatuur on optimaalne, vabastavad korallid oma seemne- ja munarakud, et paljuneda plahvatuslikult vabanenud rakkude virvarris, mille tulemuseks on uued korallid. Kui merevee temperatuur tõuseb ainult ühe kraadi võrra, võib see põhjustada korallide pleekimist, mis mõjutab omakorda korallide paljunemisvõimet. Just nii juhtus aastail 2016, 2017 ja viimati 2020, mil ebaharilikult kõrge mereveetemperatuur põhjustas kuni kahe kolmandiku Austraalia korallide katastroofilise masspleekimise.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress