Seened on planeedi tõelised valitsejad

© Shutterstock

JONAS GROSEN MELDAL

7. SEPTEMBER 2023

Hallitus saiaviilul näib vastik, ent kukeseened pannil on fantastilised. See, mida köögis toimetav inimene seente kohta arvab, on nende tegeliku tähtsuse kõrval ebaoluline. Seened on meie planeedil täiesti asendamatud organismid, tänu millele saavad viljapuud juua ning meil on võimalik ravida haigusi. Ühtlasi võivad seened aidata meil lahti saada Maad uputavast plasti­reostusest.

Randa veerevaid ürgookeani laineid ei silmitse kaldal ükski olevus. Meri sarnaneb küll sellega, mis tänapäevalgi suurt osa meie planeedist katab, aga maismaa on sootuks teistsugune. See on tühi, kõle ja paljas. Loomi, linde, taimi ja putukaid pole kusagil ning mitte ainult sellel konkreetsel rannal, vaid neid pole kusagil tervel planeedil. Neid ei ole veel tekkinud.

Selline oli olukord, mida me võinuksime näha, kui saaksime heita pilgu mõnele Maa rannale umbes 635 miljonit aastat tagasi. Ookeanis eksisteeris elu juba ammu, aga maismaa oli elutu, nii et pilt oli kaunikesti igav. Just oli otsa saanud krüogeeni ajastu, mil Maa oli 85 miljoni aasta vältel peaaegu täielikult läbi külmunud, meenutades hiiglaslikku lumepalli. Krüogeeni ajastul oli natuke jäävaba merd üksnes ekvaatori piirkonnas. Kui pikk pakane otsa sai, hakkas keskmine temperatuur jälle tasapisi tõusma.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress