Seemnerakud tõkestatakse paksema limamüüriga

Uus sitke geel peatas lammaste emakakaelas miljard seemnerakku, mis olid teel emakasse. Teadlased loodavad, et meetodi saab üle kanda ka inimestele ning sellest võib saada uus alternatiiv inimeste kasutatavatele kõrvaltoimerohketele hormoonpreparaatidele.

© Shutterstock

KAREN GRUBE

JUUNI 2023

Peagi võib päevavalgust näha täiesti uus raseduse vältimise viis, milles kasutatakse ainult looduslikke mitte­hormonaalseid koostisosi. Nii­sugusele tulemusele on jõudnud Rootsi kuningliku tehnoloogiainstituudi (KHT) teadlased, kel õnnestus tugevdada lammas­te emakakaela limabarjääri erilise geeliga. Rootsi teadlased loodavad, et uuest meetodist võib saada paljutõotav alternatiiv seemnerakke surmavatele geelide­le ja kõrvaltoimerohketele hormoon­preparaatidele, nagu seda on tavalised rasestumisvastased tabletid.

Uuringus kasutatud geel sisaldab kitosaani – loodus­likku ainet, mida saadak­se seentest või krabide kesta­dest. See aine seondub eriliste valkudega, mis sisalduvad juba emakakaela enda limas. Selle tagajärjel tekkiv kitosaani ja emakakaela valkude ühend muudab emaka­kaelas oleva loomuliku lima paksemaks, takistades seemnerakkudel liikumist ja tungimist läbi emakakaela muna­juhadesse, kus toimub viljastumine. Sedaviisi sekkuvad ja võimendavad teadlased sekretsiooniprotsessi, mis toimub 2–3 sentimeetri pikkuses emakakaelas, kust suudab läbi minna üksnes väike osa seemne­rakke kleepuvast ainest.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress