Sealauda elukorraldus on üha nutikam

© Liis Treimann/Äripäev

MADIS AESMA

11. AUGUST 2023

Eesti maaülikooli teadlased uurisid rahvusvahelises teadus­projektis LivestockSense seda, kuidas loomakasvatajad suhtuvad täppisloomapidamisse, ning ka põhjusi, mis takistavad looma­kasvatushoonetes nutitehnoloogiate senisest suuremat kasutuselevõttu.

Moodne ja vanavanemateaegne loomalaut või lindla võivad erineda nagu öö ja päev. Täna­päeva laudad on varustatud nutikate ja mugavate tehnoloogiliste lahendustega. Digi­tehnoloogiad võimaldavad loomakasvatajal oma tööd paremini ja efektiivsemalt korraldada ning seega annavad talle ka konkurentsieelise.

Kolm maaülikooli tehnika- ja looma­kasvatus­teadlast osalesid kaks aastat projektis LivestockSense, kuhu olid kaasatud uurimis­asutused seitsmest Euroopa riigist ja Iisraelist. Uuriti, milliseid info- ja kommunikatsiooni­tehnoloogilisi (IKT) lahendusi linnu- ja seakasvatuses kasutatakse, ning seda, mis on nende veel laialdasemat kasutust pärssinud. Uuringu kõnekaim osa keskendus täppis­loomapidamise seadmetele. Näiteks hoone sisekliima seisundi jälgimise sensoritega seadmeid kasutati ainult viies uuringusse kaasatud riigis, peale Eesti Ungaris, Poolas, Rootsis ja Iisraelis.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress