Saksamaalt leiti iidne raudsete sõrmedega mehe skelett

Mees, kelle kämbla küljes olid rauast sõrmeproteesid, suri arheoloogide sõnul kõige varem umbes 600 aastat tagasi. Omas ajas suhteliselt haruldane metallist protees asendas nelja sõrme ja osa labakäest.

© BLfD/SWNS

MADIS AESMA

13. NOVEMBER 2023

Baierimaa muinsusamet andis teada, et süsinikdateerimise põhjal oli mehel surres vanust 30 ja 50 aasta vahel ning ta suri millalgi aastail 1450-1620. Isegi kogenud arheoloogide jaoks on see väga eriline leid, öeldi ameti avalduses, ja lisati, et mehe päris-sõrmed paistsid olevat amputeeritud. Kuidas mees näppudest ilma jäi ja kuidas ta proteessõrmi igapäevaelus kasutas, seda teadlased praegu öelda ei oska. Suurt praktilist kasu raudnäppudest ilmselt ei olnud, kuigi samas – kui pöial oli lihast ja luust ning liikuv, siis võis käega siiski ilmselt üht-teist teha, näiteks midagi sellega kinni hoida.

“Protees asendas vasaku käe nelja sõrme,” ütles ameti säilikute osakonna juht Walter Irlinger. “Nimetissõrme, keskmise sõrme, sõrmuse sõrme ja väikese sõrme proteesid on eraldi valmistatud, need on lehtmetallist ja liikumatud. Proteessõrmed on valmistatud veidi kõverdatuna ja need on üksteisega paralleelsed. Protees kinnitati tõenäoliselt käeköndi otsa.”

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress