Need on multikvargid!

Materiaalse maailma pisimad ehituskivid ehk kvargid võivad olla ühenduses palju rohkematel viisidel, kui füüsikud siiani arvasid. Avastus võib aidata selgitada, mis täpselt hoiab koos nii aine väikseimaid osakesi aatomeid kui ka universumi suurimaid moodustisi galaktikaid.

© Shutterstock & Ken Ikeda Madsen

CHRISTIAN BIERLICH

1. JUULI 2023

Fundamentaalosakesi võib võrrel­da Lego klotsidega. Neid saab mitmel viisil kokku panna ja niimoodi ehitada erinevaid objekte, mida saab jälle omavahel ühendada, et teha veel suuremaid konstruktsioone. Näiteks on subatomaarses maailmas kvargid liitunud prootoniteks ja neutroniteks, mis on omakorda koos aatomituumades. Aatomitest moodustub tohutu palju erinevaid molekule.

Fundamentaalosakestel kvarkidel ei ole aga vaba voli. Nende maailmas on kehtinud mõned väga ranged reeglid, mille füüsikud on viimase viiekümne aasta vältel välja selgitanud. Poolsada aastat kehtinud reeglid ütlesid näiteks, et kvargid võivad ühineda ainult kahe- või kolmekaupa ning ainult teatud kindlates kombinatsioonides.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress