Kui see roheline mineraal maailma liivarandadele laotada, on sel potentsiaali eemaldada kogu süsinikdioksiid, mis ühe aastaga inimtegevuse tagajärjel tekib. Nõnda arvab idee taga olev USA firma.
© Project Vesta
SØREN HØGH IPLAND
1. JAANUAR 2021
Ükskõik kui palju me oma CO2-heidet ka ei vähenda, ei jõua see tänapäeva maailmas kunagi nulli. Seepärast oleme sunnitud töötama välja uudseid meetodeid, kuidas atmosfäärist suuri süsihappegaasi koguseid siduda ning eemaldada. Praegu olemasolevad mitmesugused lahendused, millega seda teha, on kõik kas liiga kallid või energiakulukad või ka mõlemat korraga ning nende süsihappegaasi eemaldusvõime ei ole hetkel veel kaugeltki piisav. Ameeriklaste Project Vesta on algatanud pilootprojekti ühel Kariibi mere saare rannal ja varsti võib see kõik pea peale pöörata.
Nende idee on teaduslikult tõestatud, ent tegelikkuses pole seda veel katsetatud. Kontseptsioon on leidlikult lihtne: peenestada odavat rohelist mineraali oliviini ning puistata seda maailma randadele. Kui lained randa rulludes üle mineraaliterade uhuvad, muudavad need seda veel peenemaks ja algab keemiline reaktsioon, mille tulemusena seotakse vees ning õhus sisalduv süsinikdioksiid soodaks. See juhitakse merre, kus sellest tekib kaltsiumkarbonaat, mida korallid ja teised mereloomad kasutavad kodade või lubitoeste ehitamiseks.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud