Rohelised rannad püüavad süsihappegaasi lõksu

Kui see roheline mineraal maailma liivarandadele laotada, on sel potentsiaali eemaldada kogu süsinik­dioksiid, mis ühe aastaga inimtegevuse tagajärjel tekib. Nõnda arvab idee taga olev USA firma.

© Project Vesta

SØREN HØGH IPLAND

1. JAANUAR 2021

Ükskõik kui palju me oma CO2-heidet ka ei vähenda, ei jõua see tänapäeva maailmas kunagi nulli. Seepärast oleme sunnitud töötama välja uudseid meetodeid, kuidas atmosfäärist suuri süsihappegaasi koguseid siduda ning eemaldada. Praegu olemasolevad mitmesugused lahendused, millega seda teha, on kõik kas liiga kallid või energiakulukad või ka mõlemat korraga ning nende süsihappegaasi eemaldusvõime ei ole hetkel veel kaugeltki piisav. Ameeriklaste Project Vesta on algatanud pilootprojekti ühel Kariibi mere saare rannal ja varsti võib see kõik pea peale pöörata.

Nende idee on teaduslikult tõestatud, ent tegelikkuses pole seda veel katsetatud. Kontseptsioon on leidlikult lihtne: peenesta­da odavat rohelist mineraali olivii­ni ning puistata seda maailma randade­le. Kui lained randa rulludes üle mineraali­terade uhuvad, muudavad need seda veel peenemaks ja algab keemiline reaktsioon, mille tulemusena seotakse vees ning õhus sisalduv süsinikdioksiid soodaks. See juhitakse merre, kus sellest tekib kaltsium­karbonaat, mida korallid ja teised mereloomad kasutavad kodade või lubitoeste ehitamiseks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress