Rikkus punetab Hiiumaa külje all merevees

© Katrin Kepp / EMU.ee

MADIS AESMA

2. JAANUAR 2023

Maaülikool teatab, et Eestis on olemas nii tehnoloogia kui ka soov meie vetes leiduva väärtusliku punavetika laiemaks kasutamiseks ja entusiastlikud ettevõtjad on juba valmistanud sellest kogu maailmas ainu­laadseid mahetooteid.

Läänemeres on üks enim kasutust leidnud vetikas just punavetikas, mida tänapäeval tohib püügiloaga Eesti rannikuvetest peamiselt Kassari saare lähedalt asuvalt maailma suurimalt loodusliku vetika kasvualalt koguda kuni 2000 tonni aastas. Peale aasta-aastalt väheneva merelt püüdmise kogutakse puna­vetikat ka rannale uhutud massi korjates.

Punavetika kogumisest hoopis põnevam on aga see, mida punakaspruunist ja kuivades mustaks värvuvast vetikamassist (pildil kuivatatud punavetikas) toota saab: väetised, kosmeetika- ning farmaatsiatööstuse toor­ained ja värvained, samuti toidule tekstuuri andev lisaaine – furtsellaraan – marmelaadi-, sefiiri- ja piimatoodetesse. Seda viimast on Saaremaal tootnud pika ajalooga, maailmas ainus punavetikast furtsellaraani tootev väikeettevõte AS Est-Agar.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress