Surnud inimese elundid saavad uue võimaluse

Üheksa inimest kümnest, kes ootavad doonorelundit, teevad seda asjatult. Järg lihtsalt ei jõua nendeni. Ehk muudab olukorda Yalei ülikooli teadlaste leiutatud sinine imevedelik, millega on võimalik surnud inimeste elundeid kauem elus hoida ja ühel päeval ehk ka elavaid aidata.

© Shutterstock

LEA MILLING KORSHOLM

6. VEEBRUAR 2024

Ainult mõne loetud tunni jooksul pärast inimese surma kõlbavad ta elundid, nagu süda, kopsud ja maks, neid ootavale ja vajavale patsiendile siirdamiseks. Asi on selles, et rakud hakkavad surema kohe pärast mõnd hapnikuta veedetud minutit. Alles siis, kui organ on siiratud seda vastu võtvale patsiendile ja tema vereringega ühendatud, saavad elundid jälle värsket verd, mis neid hapnikuga varustab, ning rakusurm ja kudede kärbumine peatub. Kui elund enne seda sureb, pole sellega enam teha midagi.

Nii on see olnud vähemasti kuni viimase ajani. USA Yale’i ülikooli teadlased on leidmas vastust surnud organite ellu äratamise küsimusele. See tähendab, et neil on lahendus, kuidas pikendada juba surnud inimese elundite talitlust ja hoida neid elundeid siirdamiseks kõlblikena mitme hinnalise tunni jooksul.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress