Kas Euroopas on mõni raudteevõrguta maa?

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. JAANUAR 2022

Jah, neid on kolm ning neis kõigis puudub raudtee erinevatel põhjustel. Pisike Andorra Hispaa­nia ja Prantsusmaa piiril on liiga väike ja mägine, kuid seda läbib siiski mõne kilomeetri ulatuses raudtee. Oma raudteevõrku pole seal aga kunagi olnud ning lähimasse raudteejaama Prantsusmaal peab sõitma bussiga pealinnast Andorra la Vellast.

Teised kaks on saareriigid. Küprosel küll oli eelmise sajandi esimesel poolel kitsarööpmeline raudtee, millel pikkust 122 kilomeetrit ja jaamu 39, aga see pandi 1951. aastal rahastusraskuste tõttu kinni.

Kolmandaks pole raudteevõrku Islandil. Põhjusteks on karm kliima, hõre asustus ning see, et autodega on saart mööda lihtsam ja mõttekam liikuda. Mõne ehitusprojekti jaoks on seal aeg-ajalt siiski rongid sõitma pandud, näiteks kasutati neid 20. sajandi algul Reykjaviki sadamas muulide ehitusel (üks kahest vedurist on ka ülal pildil). Selle sajandi algul aga kasutati ronge ühe hüdroelektrijaama ehitusel.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress