Puukide roll ökosüsteemis

Kevadest hakkas jälle puukide aktiivne hooaeg. Kui arvatavasti on kõikidest teistest eluvormidest ühel või teisel viisil kasu, siis mis kasu on loodusele puukidest? Kas nad on kellegi toidu­ahelas? Kas keegi oleneb nendest või nende tegemistest? Mis klassi puugid kuuluvad?

© Shutterstock

MADIS AESMA

JUUNI 2023

Puuke on pealtnäha ilmselt lihtne arvata putukate sekka, aga tegelikult kuuluvad nad hoopis ämblikulaadsete ehk arahniidide klassi. Puukidel pole tiibu ning neil on nagu ämblikulgi kaheksa jalga, mida puugil on neli paari. Puugiliike on maailmas kokku 900 ringis ja nad elavad igas maa­ilmajaos peale Antarktika.

Kõige vanemad puukide kivistised on teada kriidi­ajastust umbkaudu 100 miljoni aasta tagant. On teada, et nad parasiteerisid juba dinosaurustel; sellest annab tunnistust üks Myanmarist (Birmast) leitud merevaigu­tükike, milles on dinosauruse sulg, mille küljes ripub ürgne puuk.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress