Puidujääkidest saab toota uusi materjale

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. JUULI 2023

Prantsuse instituut (French Institute) tunnustas Eesti maa­ülikooli doktoranti Sharib Khani puidu­tööstuse jääkide väärindamise teemalise uurimuse eest Põhja­maade auhinnaga (Nordic Award). Sharib Khan uurib biotehnoloogia õpingute raames, kuidas toota puidutööstuse jääkidest ligniini ning mismoodi seda elektro­keemiliselt väärindada. Maaülikool kirjutab oma teadusuudises, et nii ei visata või põletata seni väheväärtuslikuks peetud jääke ära, vaid sünteesitavatest ainetest saab toota põnevaid materjale ja kemikaale, nagu ehituses kasutatavad vahud, vaigud ja komposiit­materjalid, ning valmistada saab ka 3D-­ printimisel kasutatavat filamenti ehk kiudu.

Sharib Khani juhendaja, maaülikooli bio­majandustehnoloogiate professori Timo Kikase sõnul on Khani uurimisteema maailmas ainu­laadne. „Uuritud on küll ioonseid vedelikke kui lahusteid puitmassist tselluloosi ja ligniini eraldamiseks, samuti ligniini väärindamist bio­kemikaalideks,“ selgitas ta. „Siiani pole aga veel keegi tegelenud spetsiaalselt disainitud ioonsete vedelike kasutamisega ligniini eraldamiseks, kus ka väärindamine toimub ioonse vedeliku keskkonnas.“ Uuel meetodil saab toota biokemikaale palju väiksema arvu protsessisammudega, hoides kokku energiat ja lihtsustades protsesse.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress