© Shutterstock
MADIS AESMA
1. JUULI 2023
Prantsuse instituut (French Institute) tunnustas Eesti maaülikooli doktoranti Sharib Khani puidutööstuse jääkide väärindamise teemalise uurimuse eest Põhjamaade auhinnaga (Nordic Award). Sharib Khan uurib biotehnoloogia õpingute raames, kuidas toota puidutööstuse jääkidest ligniini ning mismoodi seda elektrokeemiliselt väärindada. Maaülikool kirjutab oma teadusuudises, et nii ei visata või põletata seni väheväärtuslikuks peetud jääke ära, vaid sünteesitavatest ainetest saab toota põnevaid materjale ja kemikaale, nagu ehituses kasutatavad vahud, vaigud ja komposiitmaterjalid, ning valmistada saab ka 3D- printimisel kasutatavat filamenti ehk kiudu.
Sharib Khani juhendaja, maaülikooli biomajandustehnoloogiate professori Timo Kikase sõnul on Khani uurimisteema maailmas ainulaadne. „Uuritud on küll ioonseid vedelikke kui lahusteid puitmassist tselluloosi ja ligniini eraldamiseks, samuti ligniini väärindamist biokemikaalideks,“ selgitas ta. „Siiani pole aga veel keegi tegelenud spetsiaalselt disainitud ioonsete vedelike kasutamisega ligniini eraldamiseks, kus ka väärindamine toimub ioonse vedeliku keskkonnas.“ Uuel meetodil saab toota biokemikaale palju väiksema arvu protsessisammudega, hoides kokku energiat ja lihtsustades protsesse.
Asjaolu, et uurimisteema on seotud kliima soojenemise mõjude leevendamisega, on oluline ka Khanile endale. „80% kemikaalidest toodetakse tänapäeval fossiilsest toorainest,” ütles Khan. „Olen pärit põllumajandus-ettevõtlusega tegelevast perest ning mulle on hästi teada reostuse ja kliima soojenemisega kaasnevad probleemid. Näiteks toidu- ja puidutööstuse jäätmeid tekib iga päev astronoomilises koguses. Väga oluline on leida viise nende jäätmete väärindamiseks, tootes neist uusi materjale ja kemikaale.“
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud