Prügimägi 2.0

Ühe inimese kohta tekib päevas mitu kilogrammi jäätmeid. Need kogunevad prügimägedele või aetakse ahju põletus­jaamades, kust jõuab atmosfääri süsi­happegaas. Ühes Soome jäätme­jaamas on juhtimise enda kätte võtnud robotid. Kui neid jaamu juurde rajada, siis me ehk ei upugi omaenda prahi sisse.

© ZenRobotics

MIKKEL MEISTER

1. DETSEMBER 2022

Prügiauto saabub Helsingi ääre­linnas asuvasse sortimisjaama. Jäätmed kallutatakse konveierilindile ja juhitakse sortimiskeskusesse. Seal eraldatakse üksteisest eri tüüpi materjalid. Kui traditsiooniliselt on see ülesanne sortimis­jaamas olnud inimeste käes, siis siin jaamas peavad seda ametit robotid. Välkkiirete liigutustega korjavad nende haaratsid konveierilindilt metalli, puitu ja betooni ning viskavad selle õigesse konteinerisse.

See täisautomaatne sortimisjaam avati 2022. aasta alguses ning on näide sellest, kuidas tulevikus saavad robotid aidata kaasa keskkonna heaolule, sortides jäätmeid inimestest palju kiiremini ja täpsemalt. Kuigi plasti, puidu ja betooni taaskasutus on viimaseil aastail kolmekordistunud, lõpetab siiski liiga suur osa Euroopa jäätmeist prügimäel või põletus­jaamades. Nüüd aga aitavad varasemast palju suuremat hulka jäätmeid taas­kasutada uued tipptehnoloogilised lahendused – nende seas on Soome robotid, isejuhtivad prügiautod ja linnade alla rajatavad torusüsteemid.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress