Ühe inimese kohta tekib päevas mitu kilogrammi jäätmeid. Need kogunevad prügimägedele või aetakse ahju põletusjaamades, kust jõuab atmosfääri süsihappegaas. Ühes Soome jäätmejaamas on juhtimise enda kätte võtnud robotid. Kui neid jaamu juurde rajada, siis me ehk ei upugi omaenda prahi sisse.
© ZenRobotics
MIKKEL MEISTER
1. DETSEMBER 2022
Prügiauto saabub Helsingi äärelinnas asuvasse sortimisjaama. Jäätmed kallutatakse konveierilindile ja juhitakse sortimiskeskusesse. Seal eraldatakse üksteisest eri tüüpi materjalid. Kui traditsiooniliselt on see ülesanne sortimisjaamas olnud inimeste käes, siis siin jaamas peavad seda ametit robotid. Välkkiirete liigutustega korjavad nende haaratsid konveierilindilt metalli, puitu ja betooni ning viskavad selle õigesse konteinerisse.
See täisautomaatne sortimisjaam avati 2022. aasta alguses ning on näide sellest, kuidas tulevikus saavad robotid aidata kaasa keskkonna heaolule, sortides jäätmeid inimestest palju kiiremini ja täpsemalt. Kuigi plasti, puidu ja betooni taaskasutus on viimaseil aastail kolmekordistunud, lõpetab siiski liiga suur osa Euroopa jäätmeist prügimäel või põletusjaamades. Nüüd aga aitavad varasemast palju suuremat hulka jäätmeid taaskasutada uued tipptehnoloogilised lahendused – nende seas on Soome robotid, isejuhtivad prügiautod ja linnade alla rajatavad torusüsteemid.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud