Nagu loterii: peale vanemate ja keskkonna mõjutab isiksuse kujunemist ka juhus
Peale vanemate ja keskkonna mõjutab isiksust ka juhus Rohkem kui kolmandikku meie isiksusest ei ole võimalik selgitada geenide või kasvukeskkonnaga....
© Shutterstock
IMELINE TEADUS
28. JUUNI 2023
Kas sõnumile peaks vastama kohe? Mida süüa kohtingul? Kui sa üritad armastatu südamesse jõuda, siis küsimused muudkui kuhjuvad. Neile kõigile on võimalik vastata teaduse abil.
MIKS?
Aju soov saada tasu on liikuma panev jõud, kui on soov teiste inimeste meelest ligitõmbav olla. Kui tahad kellegi tähelepanu köita, on tähtis esitleda ennast suure võiduna. USAs tehtud uurimuste põhjal peetakse head sotsiaalset võrgustikku eriti väärtuslikuks omaduseks. Seepärast kaldub enamik inimesi armuma inimesse, kes on osa suuremast rühmast, eriti siis, kui see isik paistab olevat rühma juht, oma sõpruskonna keskne tegelane.
KUIDAS?
Kui oled sulle huvi pakkuva inimese seltsis, hoolitse selle eest, et sind ümbritseksid head sõbrad. Proovi paista sõprade rühma keskpunktina – sellena, kes haarab initsiatiivi ja võtab sõna. Uurimused on näidanud ka seda, et paljusid tõmbavad ligi inimesed, kes naeratavad, kelle kehahoiak on avatud ja kes ajavad oma hea huumoriga teisi naerma. Nii et ära pane käsi rinnale risti ega mossita, vaid pigem räägi mõni lõbus lugu, mis su sõbrad naerma ajab.
MIKS?
Kui oled juba äratanud teises inimeses huvi ja ta naudib su seltskonda, on hea mõte ennast natuke tagasi hoida. Ilusate sõnade, žestide ja tähelepanu mõjul vabaneb ajus dopamiin, mis tekitab õnnetunde. Selle tundesööstu ootamine võib mõnikord vallandada sama tugeva dopamiinisööstu. Kui serveerid oma armsaid sõnu ja žeste strateegiliselt, on sul võimalus suurendada rõõmu, mida su võimalik tulevane kallim sinuga seoses tunneb.
KUIDAS?
Selle taktika elluviimiseks on vaja, et sa oled oma väljavalituga juba mingit laadi romantilise suhte loonud. Võib-olla olete näiteks juba suudelnud. Kõige tähtsam on siiski see, et vastaspool tunneb vajadust sind jälle näha. Sellisel juhul võid lasta tal veidi oodata, enne kui uuesti kohtute, tema sõnumile vastad või teda suudled. Kui sa ei anna täpselt teada, millal või kas üldse tasu tuleb, tekitab see temas veel suurema õnnetunde, kui see siis lõpuks tuleb.
MIKS?
Silmside on inimese üks peamisi vajadusi, mis tagab selle, et me tunneme ennast sotsiaalses suhtluses arvestatuna. Seepärast on silmside oluline ka siis, kui tahame teist inimest ligi tõmmata. Katsed näitavad, et teised inimesed peavad sind huvitavamaks ja mäletavad su sõnu paremini, kui sa hoiad rohkem kui 30 protsenti vestluse ajast vestluspartneriga silmsidet. Ühtlasi aitab silmside meil aus püsida, sest me valetame vähem, kui vaatame inimesele rääkides silma sisse.
KUIDAS?
Jälgi, et sa vaataksid oma potentsiaalsele partnerile silma, kui te räägite. See tekitab usaldust ja sügavama teievahelise suhte. Silmsidet tuleb aga kasutada mõõdukalt. Samamoodi nagu puudutamine võib ka teisele ainiti silma vahtimine tunduda pigem ebameeldivalt; eriti juhul, kui seda teeb inimene, kelle seltsis me ennast päris kindlalt ei tunne. Pealegi on uurimused näidanud, et on hea mõte silmside aeg-ajalt katkestada. Üle kolme sekundi vältav silmside võib olla eemaletõukav.
MIKS?
Meie organismil on loomulik nõrkus suhkru vastu. See magus aine annab kehale kiiresti energiat ning miljonite aastate pikkune evolutsioon on hoolitsenud selle eest, et me seda ihaldaksime. Magusaisu põhjustab see, et suhkru tarbimine vabastab aju tasukeskuses signaalainet dopamiini, mis tekitab meis rõõmutunde, mida soovime üha uuesti ja uuesti tunda. Samasugune dopamiini vabanemine toimub siis, kui oleme armunud, mistõttu võib ajul olla nende kahe põhjuse eristamine keeruline.
KUIDAS?
Kingi oma kohtingukaaslasele karp šokolaadikomme või sööge koos jäätist. Tähtis on, et oleksid kõrval, kui su kaaslane suhkrut tarbib. Nimelt on katsed tuvastanud, et maiustused jätavad sinust atraktiivsema mulje. Katsetes pakuti osale katseisikutele suure suhkrusisaldusega toite või jooke, teistele aga mitte. Seejärel paluti neil erinevaid nägusid hinnata. Suhkrut saanud inimesed pidasid üldiselt erinevaid nägusid rohkem ligitõmbavaks.
MIKS?
Kui sa oled oma potentsiaalselt partnerilt sõnumi saanud, võib mõnikord olla hea mõte vastamisega natuke oodata. Kui sõnumi saatja on sinust huvitatud, vabastab sinu vastuse ootamine tema ajus dopamiini, mis tekitab rõõmu ja tugevdab teie suhet. Selleks on vaja, et teie vahel oleks juba mingisugune suhe. Katsed näitavad ka seda, et liiga pikk ooteaeg vähendab võimalust, et teist üldse paar saab.
KUIDAS?
Võid oma väljavalitule vastamisega veidi oodata, aga vasta siiski samal päeval. Ühes ameeriklaste tehtud suures uuringus vaatlesid teadlased rohkem kui 180 000 inimest ning analüüsisid seda, kuidas nende käitumine seoses sõnumite saatmisega potentsiaalsele partnerile mõjutas nende eduvõimalust. Tulemused näitasid, et iga vastamata jäänud päev vähendas suhtlemise jätkumise võimalust ühe protsendi võrra.
Peale vanemate ja keskkonna mõjutab isiksust ka juhus Rohkem kui kolmandikku meie isiksusest ei ole võimalik selgitada geenide või kasvukeskkonnaga....
Paanika pärineb kaugest minevikust Su süda peksab ja sa tunned, kuidas hirm levib üle kogu keha. Võib-olla tunned isegi surmahirmu....
Füüsikaseadused mõistavad tohutu inimhulga surma Igal aastal juhtub kusagil maailmas nii, et kokku tulnud inimhulgast saab surmalõks, milles lämbuvad sajad...
Mehed on matemaatikas paremad - 5 müüti intelligentsuse kohta Kas mehed on naistest intelligentsemad? Kas me pärime loomuliku intelligentsuse oma...
Kas tõeseerum on lihtsalt väljamõeldis? Filmimaailmas võib tõeseerum panna inimesi avaldama oma suurimaid saladusi. Kas see on puhas väljamõeldis või...
Valed ja stereotüübid teevad autistidele karuteene Autismist on saanud erakordsete vaimsete võimete sünonüüm. Samuti on see psüühikahäire kistud sügavale vaktsiinidebatti....
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud