Teaduse viis parimat võrgutamisnippi

© Shutterstock

IMELINE TEADUS

28. JUUNI 2023

Kas sõnumile peaks vastama kohe? Mida süüa kohtingul? Kui sa üritad armastatu südamesse jõuda, siis küsimused muudkui kuhjuvad. Neile kõigile on võimalik vastata teaduse abil.

SÕPRUSKOND
Pane sõbrad mängu
Mõju: tänu suurele sotsiaalsele võrgustikule paistad hea valikuna

MIKS?

Aju soov saada tasu on liikuma panev jõud, kui on soov teiste inimeste meelest ligitõmbav olla. Kui tahad kellegi tähelepanu köita, on tähtis esitleda ennast suure võiduna. USAs tehtud uurimuste põhjal peetakse head sotsiaalset võrgustikku eriti väärtuslikuks omaduseks. Seepärast kaldub enamik inimesi armuma inimesse, kes on osa suuremast rühmast, eriti siis, kui see isik paistab olevat rühma juht, oma sõpruskonna keskne tegelane.

KUIDAS?

Kui oled sulle huvi pakkuva inimese seltsis, hoolitse selle eest, et sind ümbritseksid head sõbrad. Proovi paista sõprade rühma keskpunktina – sellena, kes haarab initsiatiivi ja võtab sõna. Uurimused on näidanud ka seda, et paljusid tõmbavad ligi inimesed, kes naeratavad, kelle kehahoiak on avatud ja kes ajavad oma hea huumoriga teisi naerma. Nii et ära pane käsi rinnale risti ega mossita, vaid pigem räägi mõni lõbus lugu, mis su sõbrad naerma ajab.

OOTUSED
Ära anna end kergesti kätte
Mõju: ootus tekitab ajus tugeva õnnesööstu

MIKS?

Kui oled juba äratanud teises inimeses huvi ja ta naudib su seltskonda, on hea mõte ennast natuke tagasi hoida. Ilusate sõnade, žestide ja tähelepanu mõjul vabaneb ajus dopamiin, mis tekitab õnnetunde. Selle tundesööstu ootamine võib mõnikord vallandada sama tugeva dopamiinisööstu. Kui serveerid oma armsaid sõnu ja žeste strateegiliselt, on sul võimalus suurendada rõõmu, mida su võimalik tulevane kallim sinuga seoses tunneb.

KUIDAS?

Selle taktika elluviimiseks on vaja, et sa oled oma väljavalituga juba mingit laadi romantilise suhte loonud. Võib-olla olete näiteks juba suudelnud. Kõige tähtsam on siiski see, et vastaspool tunneb vajadust sind jälle näha. Sellisel juhul võid lasta tal veidi oodata, enne kui uuesti kohtute, tema sõnumile vastad või teda suudled. Kui sa ei anna täpselt teada, millal või kas üldse tasu tuleb, tekitab see temas veel suurema õnnetunde, kui see siis lõpuks tuleb.

SILMSIDE
Hoia oma pilk temal
Mõju: silmside suurendab turvatunnet ja usaldust

MIKS?

Silmside on inimese üks peamisi vajadusi, mis tagab selle, et me tunneme ennast sotsiaalses suhtluses arvestatuna. Seepärast on silmside oluline ka siis, kui tahame teist inimest ligi tõmmata. Katsed näitavad, et teised inimesed peavad sind huvitavamaks ja mäletavad su sõnu paremini, kui sa hoiad rohkem kui 30 protsenti vestluse ajast vestluspartneriga silmsidet. Ühtlasi aitab silmside meil aus püsida, sest me valetame vähem, kui vaatame inimesele rääkides silma sisse.

KUIDAS?

Jälgi, et sa vaataksid oma potentsiaalsele partnerile silma, kui te räägite. See tekitab usaldust ja sügavama teievahelise suhte. Silmsidet tuleb aga kasutada mõõdukalt. Samamoodi nagu puudutamine võib ka teisele ainiti silma vahtimine tunduda pigem ebameeldivalt; eriti juhul, kui seda teeb inimene, kelle seltsis me ennast päris kindlalt ei tunne. Pealegi on uurimused näidanud, et on hea mõte silmside aeg-ajalt katkestada. Üle kolme sekundi vältav silmside võib olla eemaletõukav.

TOIT
Paku midagi magusat
Mõju: aju ajab segi suhkru ja armastuse

MIKS?

Meie organismil on loomulik nõrkus suhkru vastu. See magus aine annab kehale kiiresti energiat ning miljonite aastate pikkune evolutsioon on hoolitsenud selle eest, et me seda ihaldaksime. Magusaisu põhjustab see, et suhkru tarbimine vabastab aju tasukeskuses signaalainet dopamiini, mis tekitab meis rõõmutunde, mida soovime üha uuesti ja uuesti tunda. Samasugune dopamiini vabanemine toimub siis, kui oleme armunud, mistõttu võib ajul olla nende kahe põhjuse eristamine keeruline.

KUIDAS?

Kingi oma kohtingukaaslasele karp šokolaadikomme või sööge koos jäätist. Tähtis on, et oleksid kõrval, kui su kaaslane suhkrut tarbib. Nimelt on katsed tuvastanud, et maiustused jätavad sinust atraktiivsema mulje. Katsetes pakuti osale katseisikutele suure suhkru­sisaldusega toite või jooke, teistele aga mitte. Seejärel paluti neil erinevaid nägusid hinnata. Suhkrut saanud inimesed pidasid üldiselt erinevaid nägusid rohkem ligi­tõmbavaks.

SÕNUMID
Vasta ühe päeva jooksul
Mõju: võimalus edu saavutada väheneb iga vastamata jäänud päevaga ühe protsendi võrra

MIKS?

Kui sa oled oma potentsiaalselt partnerilt sõnumi saanud, võib mõnikord olla hea mõte vastamisega natuke oodata. Kui sõnumi saatja on sinust huvitatud, vabastab sinu vastuse ootamine tema ajus dopamiini, mis tekitab rõõmu ja tugevdab teie suhet. Selleks on vaja, et teie vahel oleks juba mingisugune suhe. Katsed näitavad ka seda, et liiga pikk ooteaeg vähendab võimalust, et teist üldse paar saab.

KUIDAS?

Võid oma väljavalitule vastamisega veidi oodata, aga vasta siiski samal päeval. Ühes ameeriklaste tehtud suures uuringus vaatlesid teadlased rohkem kui 180 000 inimest ning analüüsisid seda, kuidas nende käitumine seoses sõnumite saatmisega potentsiaalsele partnerile mõjutas nende eduvõimalust. Tulemused näitasid, et iga vastamata jäänud päev vähendas suhtlemise jätkumise võimalust ühe protsendi võrra.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress