Poolast leiti Euraasia vanim ornamentehe

Väike, pöidlast pisut lühem tükike mammutiluud on uusimate analüüside põhjal vanim kaunistatud ehe, mis kunagi Euraasiast leitud. Ehtekunstnik oli meie oma liigist ehk Homo sapiens ning ehe on valminud umbes 41 500 aastat tagasi.

© Antonio Vazzana / Swns

EBBE RASCH

1. JAANUAR 2022

Ehe leiti Poolas asuvast Stajnia koopast juba aastal 2010, ent nüüd sai see uue dateeringu. 41 500 aasta tagune aeg oli periood, mil nüüdisinimene just-just hakkas Euroopas laiemalt levima. 4,5 sentimeetri pikkusesse luutükki on puuritud kaks auku, ent eriti tähele­panuväärseks teeb selle just kaunistus: ehtesse on vajutatud poolsada pisikest augukest ja sellist ornamentikat teistelt nii vanast ajast pärinevatelt ehetelt teada pole. Sarnaseid punkt­kaunistustustega mammutiluust esemeid on küll leitud ka Saksamaalt ja Prantsusmaalt, aga nende puhul on see probleem, et need pole siiani veel piisavalt veenvalt dateeritud. Karu­hammastest valmistatud ehteid on Euroopast teada tegelikult veel varasemastki ajast, aga need pole ornamentidega kaunistatud.

Teadlased ütlevad, et ornamentidega ehete tekkeloo alguse välja selgitamine on tähtis see­pärast, et see näitab, kuidas kiviaja inimestel kujunesid ja arenesid abstraktne mõtlemine ja sümbolite kasutus. Poola ehe on näide ammuste inimeste käelisest osavusest, sest luu on ainult umbes nelja millimeetri paksune. Sellisesse süvendeid teha ja auke puurida polegi nii lihtne.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress