Põline kliimapätt hakkab planeeti päästma

Põhjameres seisavad mitu vana, töö lõpetanud naftapuur­platvormi reas ja roostetavad. Võib juhtuda, et varsti hakatakse neilt pumpama süsinik­dioksiidi merepõhja – sinnasamma, kust varem naftat välja pumbati. Üks puurplatvorm suudaks merepõhja alla ladustada sama palju kasvuhoonegaasi, kui 725 000 inimest aastas toodavad.

© Climeworks

EBBE RASCH

1. MAI 2023

Nafta on aastakümneid andnud inimkonnale energiat tubade kütmiseks, võimaldanud meil autoga sõita ning mänginud olulist rolli keemia­tööstuses. Seda kleepuvat, musta ainet saadakse mitmel pool maailmas merepõhja alt. Meile küllap lähim paik, kus naftat on vetevallast ammutatud, on Põhjameri, kus puurplatvormid pumpasid naftat viimastel aastakümnetel välja miljo­nite kuupmeetrite kaupa. Nafta tootmine, tarnimine ja selle kütusena kasutamine tekitab tohutu suurel hulgal süsinikdioksiidi.

Põhjameri on töö lõpetanud minevikukangelasi – naftapuurplatvorme – täis. Nüüd peavad need rajatised oma CO2 võla tagasi maksma, aidates pumbata süsinik­dioksiidi merepõhja all olevatesse tühemikesse, kust kunagi nafta välja pumbatud sai. Varsti asuvad CO2ga lastitud laevad teele Nini puurimisalale, mis paikneb Põhjamere Taanile kuuluvas osas, et tõestada selle idee vettpidavust. Kui katset saadab edu, siis seisame võib-olla maailma ajaloo suurima CO2-heitmete ladustamisprojekti lävel. 

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress