Põlevkivi kvaliteeti saab kiiresti hinnata

© Shutterstock

MADIS AESMA

JUUNI 2023

Rohepöörde ja energiakriisiga seoses on 2023. aastal ikka õhus vaidlused, mis saab Eesti põlevkivi kaevandamisest ja tootmisest. TalTechi teadusuudises öeldakse, et kui üks teema puudutab fossiilkütuste põletamise lõpetamist ning üleminekut taastuvate energiaallikate kasutamisele, siis teine teema on põlevkivi ratsionaalne kasutus. Ka sellega pole lood head.

„Maksimaalselt efektiivseks toorme kasutamiseks oleks vaja teada selle keemilist koostist – see võimaldaks otsustada konkreetse kivimi otstarbekaima kasutus- ja töötlusviisi,“ nendib Iram Tufaili doktoritöö juhendaja professor Jaan Kalda. Tema sõnul on põlevkivitööstuse üks suur probleem see, et põlevkivi keemiline koostis varieerub väga laiades piirides. See on komistuskiviks nii energeetikas, kus põlevkivi lihtsalt põletatakse, kui ka keemiatööstuses, kus põlevkivi on eri tootmisprotsesside lähteaine.

Töös, mida juhendasid Eesti tuntud füüsikud Jaan Kalda ja Matti Laan, uuris Iram Tufail kivimite koostise määramise optilisi meetodeid. Katsed tehti Tartu ülikooli füüsika instituudis. Nii õlisaagis kui ka teiste põlevkivi väärtustamisviiside efektiivsus sõltub teabest toorme orgaanilise ja anorgaanilise osa koos­seisu kohta. Jaan Kalda sõnas, et põlevkivi laboris analüüsimise asemel oleks selle efektiivseima kasutuse huvides hea, kui konveieril liikuvate kivimitükkide keemilist koostist saaks jälgida reaalajas ning sortida materjali jooksvalt koostise põhjal.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress