Põhjapoolusel oli
rekordsoe suvi

© Shutterstock

IMELINE TEADUS

14. DETSEMBER 2023

Keskmine õhutemperatuur põhjapoolusel oli läbi aegade kõrgeim – juulist kuni septembrini mõõdeti seal keskmiselt 6,4 kraadi sooja.

Arktilisi temperatuure on süsteemselt mõõdetud alates 1900. aastast. USA Riiklik Ookeani- ja Atmosfäärivalitsus (US National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA), kelle 12. rapordis arktika tänavusele soojarekordile tähelepanu juhitakse, ütleb, et on viimane aeg tegutseda. „Nii meie riik kui ka globaalne kogukond peavad vähendama kasvuhoonegaaside emissioone,“ ütles NOAA direktor Rick Spinrad. Spinradi sõnul on just inimtekkelised kasvuhoonegaasid see mootor, mis kliimasoojenemist käigus hoiab.

Alates 1900. aastast on arktilised suved muutunud iga aastakümnega umbes 0,17 kraadi võrra soojemaks. Kuigi tänavune suvi oli põhjapoolusel väga soe, tasakaalustas jahe talv pisut aasta keskmist temperatuuri. Aasta keskmine temperatuur on põhjapoolusel olnud tänavusest kõrgem viiel korral.

Arktikas soojeneb kliima umbes neli korda kiiremini kui mujal. Selle põhjuseks on nähtus, mida kutsutakse arktiliseks võimenduseks – kui lumi ja jää järk-järgult sulavad, siis neeldub vees rohkem päikeseenergiat, mis omakorda sulatab veelgi rohkem lund ja jääd – tekib justkui nõiaratas, millelt ei saa enam maha.

NOAA vaatluste tulemusel võib täie kindlusega väita, et polaaraladel tõusevad nii vee- kui ka õhutemperatuurid ning lume ja jääga kaetud alad muutuvad väiksemaks. Lisaks soojenemisele muutuvad arktilised piirkonnad üldises plaanis niiskemaks, kuigi siin võib piirkonniti ning aastaaegadest tingitult olla suuri kontraste. Näiteks oli tänavune talv paljudes Alaska piirkondades vihmane. Teisalt oli suures osas Euraasia põhjaosast kevad väga kuiv ning Põhja-Kanadas oli suvel erakordne, suuri maastikupõlenguid põhjustanud põud.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress