Põhja-Ameerika vanimad inimjäljed dateeriti 23 000 aasta taha

Jäljed leiti USA-st New Mexico osariigist juba kaks aastat tagasi, aga siis jäid mõned teadusringkonnad nende vanuse osas paljuski skeptiliseks. Uued analüüsid kinnitavad, et jäljed on tõepoolest 23 000 aastat vanad. See on väga oluline teadmine seetõttu, et varem arvati, et esimesed inimesed jõudsid Ameerikasse maksimaalselt 15 000 aastat tagasi.

© USGS, NPS, Bournemouth University / SWNS

Uue uuringu üks juhtiv autor Jeff Pigati USA geoloogiateenistusest ütles, et kaks aastat tagasi reageeriti väidetele nii ammusest inimasustusest teadusringkondades skeptiliselt ja arvati, et dateeringud on valed. Pikka aega püsis teooria, et kõige esimesed inimesed jõudsid Ameerikasse 15 000 – 13 000 aastat tagasi.

Kunagi ammu, viimasel jääajal eksisteerinud järve kaldamutta jäetud jalajäljed leiti White Sandsi ehk Valgete Liivade rahvuspargist. Jälgede endi vanust pole muidugi võimalik kuidagi niisama neile peale vaadates määrata. Kuid teadlased kasutasid 2021. aastal süsinikdateerimise meetodit, et selgitada välja jälgi ümbritsevas settekihis oleva orgaanilise materjali vanus, ja nii tehti kindlaks, millal inimesed White Sandsis ringi kõndisid. Vastuseks saadi, et see juhtus enam kui 20 000 aastat tagasi. 

Akadeemilised ringkonnad olid rabatud, kuna üldiselt on arvatud, et inimesed jõudsid Ameerikasse maksimaalselt 15 000 aasta eest. Pärast New Mexico jälgede uuringu avalikustamist põhjustas peamisi vastuolusid see, et kõnealuseks orgaaniliseks materjaliks, mille vanust määrati, olid veetaime keerd-heinmuda (Rupia cirrhosa) seemned. Kuna veetaimedesse võib jõuda ka sellist süsinikku, mis on varem fotosünteesi käigus vees lahustunud, ütlesid mõned teadlased, et selle tõttu võivad vanem süsinik ja seetõttu ka proovid settekihi palju vanemaks valetada, kui see tegelikult on. 

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress