Plasti õgiv supervingerdis võib aidata lahendada jäätmekriisi

Selle vastse isu vahtplasti järele on täiesti ohjeldamatu. Austraalia teadlased leidsid, et hiid-jahumardika (Zophobas morio) vastsed saab edukalt panna plasti lagundama. Plastijäänuseid saab töödelduna taaskasutada.

© The University of Queensland

NANNA VIUM

1. VEEBRUAR 2023

Paljud teadlased on juba kaua olnud hõivatud sellega, et leida vahendeid, kuidas aina kasvava inimkonna üha suurem jäätmehulk kuidagi keskkonda säästvalt ümber töötada või täiesti kahjutuks teha. Nüüd on selge, et plasti võib aidata hävitada hiid-jahumardika Zophobas morio vastne, keda nimetatakse ka superussiks. Neid vastseid kasutatakse tihti suuremate lemmik­­loomade toiduna.

Austraalia Queenslandi ülikooli teadlased avastasid, et see uss jääb ainult vahtpolü­stüreenist toitudes täiesti edukalt ellu. See materjal, mida tuntakse ka vahtplastina, on laialt levinud. Seda kasutatakse pakke­materjalina, aga ka näiteks kalatööstuses külma­kastidena ning ehitusvaldkonnas soojustus­plaatidena jne.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress