Piibellikud nuhtlused ähvardavad Maad

Suuresti kliima soojenemise tõttu on meid kollitamas mitmesugused mastaapsed õnnetused – rändtirtsu­parved, resistentsed bakterid ja hukku külvavad rahe­pilved –, mille olemust võib võrrelda juba piiblis kirjeldatuga. Erinevalt muistsetest egiptlastest on täna­päeva teadlastel hädade vastu olemas ravimid.

© Shutterstock

NIELS HALFDAN HANSEN

18. SEPTEMBER 2023

Ujuvtõkked pidurdavad veripunast õlireostust

Verenuhtlusega võiks ehk võrrelda seda, kui 2020. aasta mais pääses Siberis Norilski lähistel vähemalt 17 500 tonni diislikütust roostetanud põhjaga säilitusmahutist Daldõkani jõkke ja värvis selle veripunaseks. Mahuti asus niklitootja Nornikel elektrijaamas. Firma tellitud uurijad väitsid pärast analüüsi, et katastroof toimus seetõttu, et igikeltsakiht, millele mahuti toetus, oli ära sulanud. Igikelts ehk püsivalt külmunud pinnas tekib siis, kui keskmine temperatuur on pidevalt –2 °C. Kliimamuutustega ühes taktis on igikeltsa piir nihkunud põhja suunas kiirusega umbes 1 km aastas. See tekitab suuri probleeme sealses piirkonnas ehitistele, mis ootamatult seisa­vad kindla pinnase asemel mudas.

2020. aasta oktoobri lõpuks oli ettevõte enda teatel suurema osa sellest reostusest loodusest eemaldanud. Jões piirati reostuse levikut ujuv­tõketega ning kasutati absorbente, et reostust veest kätte saada.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress