Pettus ajas Alzheimeri tõve uurijad ummikusse

Mõjutatud ja eksitavad uurimistulemused on visanud Alzheimeri tõve uurijatele kaika kodarasse. Võltsitud tõendid nimetasid haiguse tekitajaks ühe valgu, nüüd aga tuleb välja, et seda pole põhjust süüdistada.

© Tek Image / SPL / Shutterstock

GORM PALMGREN

27. JUULI 2023

Tead ju küll seda tüüpilist krimi­filmisüžeed: mõrva uurides keskendub detektiiv liiga varakult ühele kahtlusalusele ning mitu teist tähtsat niidiotsa jäävad märkamata. Soovides kurikaela võimalikult ruttu kinni nabida ja tema süüd tõestada, võib uurija hakata fabritseerima libatõendeid, mis kinnitaksid ta kahtlustusi. Selle tulemusena mõistetakse süüdi vale inimene ning tegelik kurjategija on ikka vabaduses ja jätkab oma tegusid.

Mitmesugused tõendid viitavad nüüd sellele, et kümne aasta pikkune dementsust põhjustava Alzheimeri tõve uurimistöö on käinud just niisugust rada mööda. Olukord on muidugi palju tõsisem kui mõnes kriminaalloos. Paari fiktiivse mõrva­ohvri asemel on Alzheimeri tõbi põhjustanud miljonite inimeste surma, samal ajal kui haiguse uurimine on eksitava ja võltsitud teadus­dokumentatsiooni tõttu viibinud.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress