Peegelmolekulid aitavad luua uut moodi ravimeid

Paljudel molekulidel on justkui peegelpildis paaris- või kaksikvorm, mis halvimal juhul võib põhjustada ravimite katastroofilisi kõrvaltoimeid. Nüüd kavatsevad teadlased kasutada neidsamu peegelmolekule selleks, et töötada välja ainulaadsete omadustega ravimeid.

© Shutterstock

GORM PALMGREN

27. AUGUST 2023

Aastal 1959 sünnitas suur hulk naisi deformeerunud käte-jalgadega lapsi. Kahel aastal sündis 46 riigis üle 10 000 sellise puudega lapse. Varsti selgus, et kõiki neid õnnetuid emasid ühendas üks asi: nad olid raseduse ajal leevendanud hommikust iiveldust talidomiidiga. Ravim eemaldati kohe müügist, kuid teadlastel kulus mitu aastat, et aru saada, mis täpselt oli sellise katastroofi põhjustanud.

Ilmnes, et iiveldusvastased tabletid sisaldasid kahte talidomiidi varianti, mis olid teineteise peegelpildid. Üks neist toimis, nagu ette nähtud, ja tõi kaasa ainult väikesi kõrvaltoimeid, kuid teine mõjutas loote arengut ning põhjustas tõsiseid väär­arenguid.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress