Palun viis kvantraha...

Digivaluutad levivad maailmas aina enam. Neil on ka omad puudused. Ehk võiks ses olukorras lahenduseks olla kvantraha – valuutasüsteem, mis põhineb füüsika kõige veidramatel seadustel.

© Shutterstock

MADS ELKÆR

1. MAI 2023

Digirahaga puutume me kõik iga päev kokku üha rohkem. Vähe sellest, et paberraha ja müntide kasutamise asemel tehakse rohkesti kaardimakseid, on olemas ka mitut tüüpi digirahad. Hiina lõi oma jüaanist digi­versiooni ehk e-jüääni. Euroopa Liidu ja USA keskpank on samuti arendamas digieurosid ja -dollareid. Lisaks on olemas krüptoraha, mis on üks digitaalraha alaliik. Krüptoraha või -valuuta on süsteem, mis on isereguleeruv, detsentraliseeritud ehk pole mingi keskpangaga seotud ning on loodud krüptograafilistel alustel. Nüüdseks on krüptovaluutasid juba sadu, vanim ja kuulsaim on bitcoin.

Krüptovaluutadel on omad puudused. Esiteks pole eksperdid nende turvalisuses kindlad. Teiseks on krüptovaluutad üsna keskkonnavaenulikud. Bitcoin’i kaevandustööstuse aastane elektritarbimine on sama suur kui kogu Madalmaade rahvastiku ehk 17,4 miljoni inimese kogu­tarbimine. Kaevandamine tähendab krüptoraha kontekstis seda, kui soovijad ehk kaevurid annavad osa oma arvutijõudlusest keerukate matemaatiliste probleemide lahendamiseks ja saavad siis krüptovaluutat vastu.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress