Iga päev paiskub inimtegevuse tagajärjel õhku tonnide kaupa süsihappegaasi. See vallandab ahelreaktsiooni, mis saastab atmosfääri ning tapab igal aastal seitse miljonit inimest. Peagi aitavad meil õhku puhastada mobiilsed filtrid ja sudu neelav asfalt.
© Shutterstock
EBBE RASCH
1. JUULI 2023
Tuhandete aastatega on inimkond vallutanud kogu planeedi ja jõudnud kõikjale. Nüüd oleme sõna otseses mõttes lämbumas omaenese edusse. Maa atmosfäär on muutunud niivõrd mürgiseks, et halva õhukvaliteedi tõttu sureb aastas seitse miljonit inimest.
Atmosfääri CO2-sisaldus on praegu inimkonna ajaloo suurim. Viimati oli see nii suur pliotseeni ajastikul umbes kolm miljonit aastat tagasi, kui meid veel polnud. Maa oli siis palju palavam ja merevee tase 10–20 meetrit praegusest kõrgem. Nüüd liigume sessamas suunas. Meie suurlinnad on mähkunud sudutekki. Tahmaosakesi, kemikaale ja pestitsiide võib leida isegi planeedi eraldatuimate paikade õhust.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud