Palaval Maal napib joogivett

Maa kasvav rahvaarv toob endaga kaasa joogivee nappuse ja kliimamuutus teeb „janu“ aina hullemaks. Kuumalained kuivatavad järvi ja paduvihmad kannavad joogivette prahti. Ometi on juba praegu insenertehnilisi lahendusi, mis võivad olukorda leevendada.

© Shutterstock

EBBE RASCH

JUUNI 2023

Rekordkõrge temperatuuri tõttu sulas 2022. aastal ühe suvepäevaga kuus kuupkilomeetrit Gröönimaa liustikujääd. See teeb 6000 miljardit liitrit magedat vett, millest oleks rohkem kui küll, et katta terve Maa elanikkonna kogu suve veetarvidus. Hoolimata sulavast polaarjääst, kahanevatest liustikest ja üha vägevamatest vihmavalingutest on puhas vesi globaalses kontekstis suure nõudlusega kaup. Igal neljandal maailma­kodanikul ei ole juurdepääsu puhtale joogi­veele. Veepuudus maksab rohkem kui miljoni inimese elu aastas ning ühes rütmis kliimamuutustega muutub see probleem aina tõsisemaks.

Paljude maailma piirkondade vee­varud olenevad lumest, mis talvel maha sajab ja kevadel sulades toidab vee­kogusid. Maa soojemates paikades sajab lund vähem ja suvel pole ka sulavett. Samas on äärmuslikud paduvihmad sagenenud. See tähendab, et vihmavesi ujutab üle kanalisatsioonisüsteemi ning selle tagajärjel reostuvad joogiveeallikad.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress