Üha suurem hulk inimesi saab ärevushäire diagnoosi. See häda tabab mingil kujul millalgi elu jooksul iga kolmandat-neljandat inimest. Nüüdseks on välja selgitatud, miks aju läheb häireseisundisse, ning tuvastatud on ka kaks geeni, milles toimuvad muutused, näiteks kui lapsed elavad läbi traumaatilisi kogemusi. Appi tõttavad geeniravi
ja vaktsineerimine.
© Shutterstock
GORM PALMGREN
1. JAANUAR 2021
Neuroloogid ja psühholoogid seisavad paradoksi ees: paljudes maades on elu aina vähem vägivaldne, sõdu ei peeta ja heaolu kasvab, üha vähem on inimesi, kes peavad koriseva kõhuga magama minema, haigustega võideldakse aina paremini ja elatakse aina kauem. Ühesõnaga poleks justkui mingit põhjust üleliia muretsemiseks, aga inimesi, kes selles üha mõnusamaks muutuvas maailmas elavad, tabavad ärevusega seotud tervisehäired ikka rohkem ja rohkem.
Maailma terviseorganisatsiooni WHO andmete põhjal on ärevusehäirete diagnooside määr viimase kümne aastaga tõusnud 15 protsenti. Hinnangute järgi kannatab praegu üle maailma 264 miljonit inimest mingit laadi ärevushäire all. Igal kolmandal-neljandal meist areneb millalgi elu jooksul välja mingisugune haiglase ärevuse vorm.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud