Pagemine palavuse eest

Teadlased oletavad, et pool Maa loomaliikidest põgeneb ülemaailmse soojenemise eest. Kuhu need loomad pagevad? Kas kõikidel liikidel on ikka võimalik endale õigeks ajaks uus elupaik leida?

© Shutterstock

JONAS GROSEN MELDAL

23. JUULI 2023

Aastal 2019 jõudsid fotod kõrbenud kasukaga ja vingu­mürgistusse surnud koaaladest maailma kõikidesse uudistekanalitesse. Ebaharilikult kuum ja kuiv suvi oli muutnud Austraalia kõnnumaa krõbekuivaks tulelõksuks.

Sedamööda, kuidas kliima üha soojeneb, muutuvad ka üha sagedasemaks äärmuslikud ilmanähtused, nagu see Austraalia põud. Koaalad ei ole ainsad, kes üleilmse soojenemise all kannatavad. Erinevail andmeil võib kliimamuutuste tõttu kaduda kuni 54 protsenti kõikidest liikidest. See tähendab, et tuleb kasutusele võtta uued kõrgetasemelised mudelid, millega loomade liikumist uurida ja analüüsida. Nõnda saavad bioloogid ja ökoloogid teada, milliseid liike palavam eluolu kõige rohkem ohustab, ning ühtlasi on sedasi võimalik aidata loomadel uusi elupaiku leida. Ka kõige süngemate stsenaariumide korral.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress