Aastasadu murdsid Euroopa suurimad mõtlejad pead selle üle, kuhu linnud talveks kaovad. Kas nad magavad kuskil talveund, lendavad Kuule või kehastuvad ümber? Mõistatus sai 1822. aastal vastuse Põhja-Euroopasse lennanud kure abiga, kel oli nool kaelas.
© Shutterstock
STINE OVERBYE
1. APRILL 2023
Markkrahv Christian Ludwig von Bothmer laskis 21. mail 1822 Põhja-Saksamaal praegusel Mecklenburg-Vorpommerni liidumaal Klützi linna lähistel alla toonekure. Lindu uurides avastas von Bothmer oma suureks üllatuseks, et keegi teine kütt oli kurge juba jahtida proovinud. Kure kaelast oli läbi lastud umbes 80 sentimeetri pikkune rauast teravikuga nool, mis oli linnu kaela kinni jäänud. See oli tunginud kure kehasse tema rinna piirkonnas ning väljunud siis kõrgemalt kaelast. Markkrahv mõtiskles pisut oma erilise leiu üle ning andis surnud linnu taksidermistile, et too topise teeks.
Von Bothmer ei teadnud siis, et tänu sellele juhusele andis ta panuse tolle aja teaduse ühe suurema mõistatuse seletamisele. Nii veider kui see ka ei tundu, 19. sajandi alguses oli selleks küsimus, kuhu kured ja paljud teised linnud sügisel ja talvel kaovad.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud