Uued leiud näitavad, et Araabia poolsaarel kunagi valitsenud niiske kliima tekitas oaase, mida iidsed inimesed Aafrikast välja rännates ära kasutasid. Leiud näitavad ka nende täpsemat liikumisteed.
© Shutterstock
EBBE RASCH
1. MÄRTS 2022
Varajased inimesed elasid pärast Aafrikast lahkumist mitmesaja tuhande aasta vältel ühtedes ja samades Araabia poolsaare oaasides. Seda näitavad leitud kivitööriistad, mille kaevasid välja Saksamaa Max Plancki instituudi teadlased.
Teadlased uurisid satelliidipilte praeguse Saudi Araabia kõrbest, et leida maastikult madalikke ja kraave, mis kunagi ammu praegusest niiskema kliimaga ajajärkudel võisid olla järved ja jõed. Seejärel läksid nad kõige rohkem lootust andvatele aladele ja kaevasid koppadega liivas. Iseäranis üks piirkond – Khall Amayshan 4 – osutus peitvat endas tohutul hulgal arheoloogilisi aardeid. Sealt leiti tuhandeid kivitööriistu.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud