Oaasid meelitasid inimesed Aafrikast välja

Uued leiud näitavad, et Araabia poolsaarel kunagi valitsenud niiske kliima tekitas oaase, mida iidsed inimesed Aafrikast välja rännates ära kasutasid. Leiud näitavad ka nende täpsemat liikumisteed.

© Shutterstock

EBBE RASCH

1. MÄRTS 2022

Varajased inimesed elasid pärast Aafrikast lahkumist mitmesaja tuhande aasta vältel ühtedes ja samades Araabia poolsaare oaasides. Seda näitavad leitud kivitööriistad, mille kaevasid välja Saksa­­maa Max Plancki instituudi teadlased.

Teadlased uurisid satelliidipilte praeguse Saudi Araabia kõrbest, et leida maastikult madalikke ja kraave, mis kunagi ammu praegu­sest niiskema kliimaga ajajärkudel võisid olla järved ja jõed. Seejärel läksid nad kõige rohkem lootust andvatele aladele ja kaevasid koppadega liivas. Iseäranis üks piir­kond – Khall Amayshan 4 – osutus peitvat endas tohutul hulgal arheoloogilisi aardeid. Sealt leiti tuhandeid kivitööriistu.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress